С вой на сирени в цялата страна България отдаде почит към паметта на Христо Ботев, Васил Левски и всички, загинали в борбата за свободата и независимостта на България.

Сигналът за „Въздушна опасност“ чрез сирените системи прозвуча в населените места в цялата страна.

Връх Околчица е една от знаковите локации днес за Деня на Ботев. Там се отдава почит към паметта на Ботев и на загиналите за свободата на България. Дойдоха и поклонници. Част от тях са на поляната под Околчица, а други поднасят венци и цветя на паметника, който се намира на историческия връх.

"Можем да счупим всяка верига, която оковава човешкия ум и душа. Можем да бъдем силна общност, да бъдем обединени българи с българските идеали. Така ни искаше Христо Ботев - смели и силни." Това каза президентът Илияна Йотова в навечерието на 2 юни във Враца, където тържествен митинг-проверка по случай 150-ата годишнина от подвига на Христо Ботев и неговата чета. Честването се проведе въпреки проливния дъжд.

Поклон пред паметта на Ботев и загиналите за свободата и независимостта на България!, написа президентът.

"В Деня на Ботев и на загиналите за свободата и независимостта на България нека си спомним за смелостта на предците ни, които издържаха своя изпит пред историята", написа във Фейсбук премиерът Румен Радев по повод 2 юни.

"Всяко поколение носи своята отговорност пред българската свобода и я отстоява с живота и с делата си", посочва той.

Поклон пред паметта на достойните, чиято осъзната саможертва възкресява България през вековете, завършва публикацията.

Ето как лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов отдаде почит на загиналите за свободата и независимостта на България.

"Днес си спомняме за Христо Ботев и загиналите в името на свободата на България. За имена, които завинаги ще останат живи не само в историята ни, но и в сърцата на всеки свободен българин. Поклон пред смелостта, саможертвата и непримиримия дух. Това написаха в официалния профил на политическа партия "Продължаваме промяната".

Зам.-председателят на НС и на ПГ на ДПС Айтен Сабри и народният представител от Враца Иво Цанев присъстваха на тържествената заря-проверка на централния площад във Враца по случай 150 години от подвига на Ботев и неговата чета.

В знак на почит към паметта на всички герои, народните представители поднесоха от името на ПГ на ДПС, венци и цветя на паметника на Христо Ботев на едноименния площад във Враца.

"150 години безсмъртие. Поклон пред падналите за свободата, независимостта и обединението на България! Поклон пред онези българи, които умряха, за да живее България!", написа Костадин Костадинов.


Изберете bTV Новините като ваш любим източник в Google