Всяка година 4000 българки чуват диагнозата "рак на гърдата". Тези от тях, които са в детеродна възраст и все още нямат деца, могат да замразят яйцеклетки преди старта на лечението. За да може един ден, когато оздравеят, да станат майки.
Валентина Йорданова е майстор на красиви ключодържатели с ангелчета. Събраните пари от продажбата им отиват в помощ на хора в нужда.
Прави го, защото иска да помага на онези, които сега минават по нейния път . Когато е на 25, тя се сблъсква с диагнозата "рак на гърдата".
„Отстраниха гърдата изцяло, 16 лимфни възела от лявата ръка и ето ме тук сега! Преминах химиотерапия, след това лъчетерапия, в момента съм на хормонална терапия, продължава още 3 години“, разказва Валентина.
В началото на тази година се подлага и на реконструкция на гърдата. С помощта на дарения от приятели, успява да покрие разходите по нея.
„Тя е от две части. Със собствени тъкани. Взеха ми тъкан от гърба и я наставиха отпред. И със собствена тъкан ми изградиха и ореола на самата гърда“, разказва Валя.
И Валя трудно открива информация за замразяването на яйцеклетки. Има късмета, че лекуващият я онколог директно започват темата още при първата им среща.
„Той ми каза: „Ами ти трябва да си замразиш яйцеклетки“. И аз – аха, какво това? За мен беше много чуждо. Все пак на 25, изобщо не ти пука за такива неща!“, разказва Валя.
Така, преди да започне лечението срещу рака, Валя подава документи към Центъра за асистирана репродукция. Одобрена е и държавата поема разходите по замразяването на 16 от нейните яйцеклетки.
Как протича процедурата по замразяване на яйцеклетки и подходяща ли е за всички онкоболни жени - отговорите тази вечер в bTV Репортерите след централната емисия на bTV Новините.