Нов пожар избухна край Своге, където изгоряха 100 декара гора. Няколко постройки във вилната зона на града бяха обхванати от огъня. Никой не е пострадал.

Огънят тръгнал от запалени изсъхнали клони и листа в една от вилите над село Батулия. Пламъците са унищожили 2 постройки.

Разраства се и пожарът в Хасковско, където горят около 500 дка гора. Теренът е недостъпен за техника и гасенето се извършва на ръка.

Пожарът в Елховско е овладян и ограничен от всички посоки. По първоначални данни са изгорели над 16 000 дка иглолистна и широколистна гора. В гасенето на огъня се включиха над 250 пожарникари, горски, военни, екипи на гранична полиция, гражданска защита и техника от четири области.

Пожарът е локализиран в ранните часове на деня с направените просеки от тежки верижни машини. Две модулни военни формирования са разположени по целия периметър на пожара за недопускане разпалването на нови огнища.

На 320 сигнала за пожари са реагирали огнеборците през последното денонощие, напълно погасени са 265 пожара. Продължават борбата с огъня в областите Кюстендил, Бургас, Ямбол, Хасково и София, съобщиха от МВР. Нови 28 огнища са възникнали само в първите 6 часа на днешния ден. Днес страната има действащи 14 пожара.

Няма опасност за бургаските села Вълчиново, Синьо Камене, Сливово и Гранитец. Пожарът е локализиран на площ от 80 000 дка. Освен пожарните екипи в ликвидирането на огъня участват служители на Горското стопанство, на община Средец, военнослужещи и доброволци от местното население.

Силен вятър е възобновил отделни огнища от северната част на пожара в местността “Бели бор” в Рила. Дежурните групи през нощта са успели да ограничат развитието му.

Днес там ще гасят 170 пожарникари, войници, горски служители и служители на националните паркове. 110 от тях са в северния участък, останалите - по южния периметър на пожара. В района на пожара има противопожарна техника, булдозер, с моторни триони ще се проправят ивици.

В готовност е да се включи и летателна техника в гасенето.
Продължат действията по ограничаване и ликвидиране на възникналия вчера пожар в сухи треви и борова гора в землището на село Драгоил, местността „Байршиева чука“, община Драгоман. На място са два пожарни екипа, горски служители и 20 души местно население. Огънят е обхванал площ от около 200 дка.

Подарък за професионалния празник

Докато се борят със стихиите в страната, българските пожарникари бяха зарадвани днес от вътрешния министър. Цветан Цветанов обяви, че огнеборците в страната ще получат 42 чисто нови пожарни автомобила за професионалния си празник – 14 септември.

И това ще бъде само първата стъпка от отбелязването на събитието, обеща вицепремиерът, който раздаде ключовете на пет високопроходими автомобила – дарение за област Смолян. Каква ще бъде останалата част от подаръка не бе уточнено.

Въпреки огнения пик, годината не е от най-страшните

Огнените стихии са в своя пик, но годината не е от най-страшните, успокояват експертите. Над 60 хиляди декара гора са били обхванати в пламъци от началото на годината до сега. Само днес в страната бушуват 14 горски пожара, като напълно овладени са едва 4.

Безпощадно, пламъците изпепелиха 600 декара от резервата "Бистришко бранище" в природен парк Витоша, но пикът на пожарите предстоеше. Равносметката на Агенцията по горите показва, че сме имали далеч по-изпепеляващи години.

„Напълно сравнима е с предходните години, двата големи пика са през 2000 и 2007-а година. Тогава те са 3 до 4 пъти повече,” казва инж. Николай Пиронков.

До момента горските пожари са над 550, а обхванатите площи над 60 хиляди декара.

И макар че експертите определят годината като традиционна - само днес в рамките на страната бушуват 14 горски пожара, напълно потушените обаче са едва 4.

Най-много пожари са бушували в областите Бургас, Видин и Пазарджик. Загубите са огромни

„Едно обгоряло дърво губи от своята пазарна стойност. Вместо от него да получим строителна дървесина, която да влезе в обръщение в направата на мебели и на нещо друго, в един момент то става годна основно за дърва за огрев,” обясни Светослав Петров, директор на Югозападно държавно предприятие.

Тази година обаче е по-страшна от другите, защото губим и защитени вековни дървета, предупреждават еколозите.

По данни на Агенцията по горите над 70 на сто от пожарите избухват в широколистни гори, а всяко второ огнище е предизвикано от човешка намеса.