Държавните субсидии за всички тютюнопроизводители ще бъдат по сметките им най-късно до началото на май. Такъв ангажимент пое зам.-министърът на земеделието и храните Бюрхан Абазов след близо четиричасова среща с представители на бранша, предаде БТА.
Най-голямо ще бъде увеличението при сортова група „Басми" - 3,00 лв./кг. за производители с референтни количества до 2 тона, 2,04 лв./кг. за производители на „Басми" над 2 тона. През 2013 г. цената е била 2,04 лв./кг. Аргументите са, че най-много хора отглеждат този сорт - над 33 000 от общо 42 000 заявители.
Спазен е социалният елемент, тъй като най-бедни сред производителите са именно тези на сорта „Басми", обясниха представители на сектора. При производителите от сортовите групи „Бърлей" и „Кабакулак" също е отчетен ръст, съответно в размери на 1,17 лв./кг. и 1,60 лв./кг. Сортова група „Виржиния" получава 0,93 лв./кг.
Държавната субсидия за тютюн тази година е 100 млн. лв. В последните години подпомагането на сектора от бюджета бе в размер на 73 млн. лв. Увеличението на парите стана, макар че според политиката на ЕК подпомагането отдавна трябваше да е преустановено.
С промени в Закона за тютюна ще бъдат възстановени държавните експертни оценители към Областните служби по земеделие или към фонд „Земеделие", съобщи още зам.-министър Абазов. Те ще се намесват само като арбитри, в случаите на разминаване в оценките по отношение на качеството на продукцията.
Заедно с тези промени в закона се обмисля и създаването на Камара по тютюна от представители на частния сектор, които да решават проблемите на сектора и той да излезе от държавната опека.
Станалият известен с протестите си и заплахите да се самозапали производител Живко Желев от Свиленград, производител на сорта „Басми" , каза, че хората около него са съгласни с новата схема на заплащане. Под 2 тона сортът „Басми" ще се заплаща по 3,00 лв./кг и това е справедливо, смята той.
Напрежението между тютюнопроизводители и изкупвачи ескалира в края на изкупната кампания, а в Свиленградско се стигна до бой.
Проблемите дойдоха от това, че много от фирмите изкупиха, но не изплатиха тютюна, обясни Желев. Според него няма изготвени още договори за 2014 г. и държавата трябва да се намеси. „В държавата има 6-7 лицензцирани фирми и ние сме с вързани ръце. Предлагаме на некоректните фирми, които изкупуват, но не плащат тютюна в срок, държавата да отнема лицензите”, посочи Желев. Той припомни, че срокът за това разплащане по договор е до един месец, а в момента има производители, които чакат трети месец. Такава фирма била „Михалидис", със седалище в град Сандански.