Расте броят на инфектираните с по-заразните мутации на коронавируса у нас. За първи път е засечен южноафрикански вариант, а нови 7 пациенти са с доказана индийска мутация.

„Бета“ вариантът е установен при временно пребиваващ у нас чужденец, а „Делта“ мутацията - при служители на столичния електротранспорт.

В същото време броят на новозаразените у нас остава нисък. За пръв път от месеци няма смъртни случаи за денонощието.

Всички нови случаи на по-заразни варианти са установени в „Пирогов“. Инфектиран с южноафриканския вариант, който вече се нарича „Бета“, е един, а с индийския „Делта“ – са седем.

Най-разпространен остава британския вариант на COVID-19, като единствено София и Пловдив са изключение.

Заради по-заразните варианти, контактните на инфектираните ще се проследяват по-стриктно. Така например, точните връзки между случаите в столичния електротранспорт все още се изясняват.

В столичния електротранспорт в момента болни са трима колеги, а миналия понеделник били 7.

„Заразените по-рано са били всякакви длъжности. Сега за тези дни са маневристи. И двама ватмани“, обясни Иво Василев – зм.-директор на Столичния електротранспорт. 

Не всички обаче знаят с кой вариант са заразени. „Днес един от нашите служители, който вече е здрав, е получил обаждане, че е бил с новия щам“, отбеляза още Василев.

Южноафриканският вариант пък е установен при чужденец, който временно пребивава у нас.

„Делта“ вариантът се разпространява много лесно, заяви заяви директорът на Националния център по заразни и паразитни болести доц. Ива Христова. Тези хора са контакти,те са българи и със сигурност ще има доста случаи, добави тя.

„Било е въпрос на време индийският вариант да дойде и у нас“, смята доц. Ангел Кунчев.

„Колкото и да огрнаичавмае контактите, колкото да правим профилактични изследвания, това ще повлияе, но няма да предотврати последваща вълна. И да затваряме - това няма да предотврати. Това, което може да я предотврати, е високо имунизационно покрите“, заяви доц. Кунчев.

Според данните на Европейския център по контрол и превенция на заболяванията - до август индийската мутация ще доминира в Европа.

„Реално на всеки 8 дни случаите на делта варианта се удвояват. Очакват ни максимум два спокойни месеца“, заяви математикът Петър Велков.

Според него маските на закрито не бива да отпадат. Трябва да избягваме и събирания на закрито. А мерките на работните места, като заводи и офиси, трябва да се спазват стриктно.

Вероятно ще се разшири и списъкът на страни, за които ще има ограничения за влизане в Бълария. Ще се вдигне възрастта на децата, за които няма да се изисква тест, а страните ще се разделят на високо или ниско рискови.