Статистиката за катастрофите, причинени от дрогирани шофьори, е тревожна. Броят им се увеличава, показват данните на МВР до края на март тази година. Той е скочил до 38 и то в условие на извънредно положение и силно ограничен трафик.
Чувствително намалява обаче общият брой на засечените водачи, управлявали под въздействието на наркотични вещества. До края на март с положителен тест са хванати 487 шофьори, а през миналата година са били над 700.
Дрогираните шофьори са по-самоуверени и опасни, твърди д-р Владимир Николов от Държавната болница за лечение на наркомании и алкохолизъм.
„Много рядко се случва някой за първи път да е взел наркотик и да се е качил в автомобила. По-страшното е, че психотропните вещества приспиват вниманието на шофьора.
Те му дават увереност. Той надценява обстановката, подценява опасностите и се стига до инцидент. Вие като подцените риска в една ситуация - инцидентът ви е сигурен“, заяви д-р Владимир Николов - директор на Държавната болница за лечение на наркомании и алкохолизъм.
Увеличава се броят на дрогираните шофьори, които участват в тежки катастрофи, признават полицаите и тестват все повече. Така наречените "драг тестове " могат да ви уличат назад във времето.
„Предходния ден ще бъде установен. Но пак ви казвам диапазонът е много малък, в рамките на 30 - 36 часа може да установи апаратът“, обясни инсп. Петър Соколов от Националната полиция.
Според Асоцията на пострадалите при катастрофи обаче следите остават в организма по-дълго време.
„Не е необходимо да си се надрусал вчера или преди 3 часа, употребата преди седмица или две седмици също оставя следи в слюнката или в кръвта и тя може да бъде засечена. Така, че съветът е никой никога да не употребява, още повече да се качва зад волана“.
При отказ да ви бъде направен тест за наркотици може да загубите книжката си за до 2 години, като ви заплашва и глоба от 2000 лева.