Преди поскъпването на тока от октомври се забелязва бум на интернет офертите за уреди, които спестяват енергия. Репортерът Борислав Лазаров си купи такъв уред и го подложи на тест в една от лабораториите на Техническия университет, за да провери какво получаваме, когато си купим устройство на цена, колкото месечната такса за електроенергия – 49 лв. Според инструкцията към уреда, той гарантира намаляване на сметката за ток до 35%.
Десетина уебсайта и стотици обяви в Интернет предлагат подобни устройства. Те уверяват потребителите, че щом ги включат в контакта, ще спестят между 30 и 75 на сто от месечната такса за ток.
Доц. Георги Милушев от Техническия университет е тествал няколко модела през последните 10 години. Оказва се, че устройството минимално въздейства върху реактивната енергия от електрическата мрежа, но домашните електромери отчитат само активната енергия.
За по-ясен пример ще използваме халба бира. „Какво представлява активната енергия, която потребяваме? Всъщност, това е бирата, и виждаме, че активната съставка е това, което е сипано в чашата. Реактивната съставка, върху която въздействаме, е пяната, и това е пълната енергия, която ние с това устройство можем снижим, но активната си остава същата. Тоест, това, което отчита електромерът, си остава едно и също”, обясни доц. Георги Милушев.
Устройството не вреди, но и не помага да спестим повече от лев на месец, твърдят специалистите по електротехника. В това се увери и екипът на bTV, след като го тества с включени две вентилаторни печки и компютър.
„Това няма да намали сметката за ток, защото такъв тип енергия не се отчита от електромера”, категоричен е доц. Георги Милушев.
От началото на годината в Комисията за защита на потребителите са постъпили над 20 сигнала за тези уреди. В тях хората посочват, че устройствата не постигат рекламираната икономия на ток. Няколко лабораторни експертизи доказват това и Комисията е уличила двама търговци в нелоялност.
„В случая по-скоро имаме сериозни основания да смятаме, че твърденията, които търговецът има в своите послания, са неверни и съответно, имаме наличие на нелоялна търговска практика”, подчерта Габриела Руменова от Комисията за защита на потребителите.
Както допълва един от експертите, ситуацията с тези уреди за спестяване на ток е като с цигарите - те не са забранени за продажба, но всеки решава дали да ги купува и ползва.