Представители на управляващите в опит да спрат безкрайното говорене от трибуната на парламента. Предложенията за промени в правилника ще бъдат обсъждани след ваканцията на депутатите.

Едно от вдъхновенията за поправките са дебатите по Бюджета за догодина, когато депутатите два дни не можеха да приемат и текст, заради процедурни хватки. Вносителите искат да се прекрати практиката депутатите да се обясняват без причина, а да излизат на трибуната, само ако са споменати поименно и се почувстват лично засегнати.

„Всеки един народен представител трябва да се гордее с името, а не да го използва", обясни Петър Мутафчиев, депутат от Коалиция за България.

Искането за прегласуване по закон да се съкрати от 2 минути на 30 секунди, а микрофонът на парламентариста да бъде спиран, ако заговори не по същество. Целта е не да се удря по опозицията, а да се спре бекрайното говорене, обясняват вносителите. „Не отнемаме права на народните представители, не може обаче процедурата да се използва за нечестен дебат и за говорилня. Бие се върху авторитета на българския парламент", добави Мутафчиев.

Идеята не среща одобрение сред свои, въпреки мнението, че дебатите потъват в процедурни хватки. „Лично мое мнение, че правата на опозицията не бива да бъдат пипани, и аз и председателя Миков сме прекалено либерални, защото си спомням, времето когато ми цепеха думата на две и ми спираха микрофона”, беше мнението на Мая Манолова, зам.-председател на НС.

Депутатите пък казват, че имат нужда от време, за да изложат тезите си. „В една такива динамична среда е хубаво да можеш да говориш, има и дразнещи моменти, но не можеш да ограничаваш свободата на говорен на народните представители”, смята Цвета Караянчева, депутат от ГЕРБ.

Хюсени Хафъзов от ДПС добави, че трябва да се говори свободно, и да се използват тези процедурни похвати, такава е демокрацията.