Мащабни разследвания за случващото се в енергетиката провежда МВР. На брифинг в Министерския съвет премиерът Кирил Петков и силовият министър Бойко Рашков бяха категорични, че високите цени и затрудненията за потребителите са резултат от конкретни действия в държавните структури.

„Ние сме абсолютно сигурни, че смяната на борда (на "Булгаргаз" - б.р.) беше наложителна и аз заставам сериозно зад тезата, че ако те си бяха свършили работата както трябва, повишението от 1 януари нямаше да е +30%“, подчерта премиерът.

Рашков коментира, че първоначалните очаквания в МВР са били разследването по „Хемус“ да е „уникален случай“ на отклоняване на десетки милиони в държавния бюджет, но се оказва, „че далеч не е така“.

„Булгаргаз“ е държавна фирма, чрез своите действия и решения е допринесла за настоящото положение в нашата страна с цените на газа“, подчерта вътрешният министър, като заяви, че отговорни са „заинтересовани лица“, които обаче „не са заинтетресовани от интересите на българските граждани“.

По думите му цялостно дружеството е работело „против интересите на нашата страна, против интересите на бизнеса и против интересите на българските граждани“. От думите му стана ясно, че предстои повдигане на обвинение на бившия директор Николай Павлов, но може и други от отстранения мениджмънт да бъдат подведени под отговорност.

„Не е случайно и поведението на КЕВР. В момента се извършват процесуално-следствени действия по отношение на експерти от КЕВР“, допълни Бойко Рашков.

По думите му е в ход проверка и по отношение на ПАВЕЦ „Чаира“, който по думите на Рашков е изграден с японски технологии, за да поема пиковите часове на денонощието, но „в течение на няколко години назад е бил унищожаван очевидно с оглед интересите на икономически субекти в нашата страна“.

Припомняме, че в момента в ПАВЕЦ Чаира се извършват ремонти дейности на два от общо четири помпени-генераторни агрегати, които работят в единия режим като генератори на електроенергия, а в другия на помпи, които връщат отново вода от язовир Чаира в язовир Белмекен. Трети агрегат е аварирал, и така централата работи само на 25% от цялата си мощност, която е около 800 мегавата. Предимството на централата е че осигурява балансиране на електроенергийната система на относително ниска цена.

Според медийни публикации ремонтът на съоръжението е забавен, за да може други централи да поемат функциите по балансиране и така да получават средствата за това.

Пари за общините, но срещу проверки

След като редица общини обявиха, че не могат да плащат сметките за уличното си осветление и ще гасят лампите, премиерът Кирил Петков посочи, че вече е създадена работна група на Министерството на енергетиката и Министерството на икономиката.

Всяка община ще може да представи финансовите си проблеми, за да се потърси начин те да бъдат адресирани, но под условие: „Във всяка такава община ще бъде изпратена проверка на АДФИ, за да сме сигурни, че липсата на средства не е функция на непрозрачни обществени поръчки“.

Думите му идват на фона на скандала с огромните разлики в платеното по процедури в различни райони на София.

Община Созопол вече има рекордна сметка за ток от над 200 хиляди лева.

„Много добре знаят колегите, че АДФИ където влезе, все ще намери нещо, за което да се хване, пък било то да ти наложи един акт от 200 лв.”, коментира кметът на Созопол Тихомир Янакиев

„Созопол въведе режим на уличното осветление и намали парното в обществените сгради. Подобни стъпки предпиеха вече десетки общини.