Част от държавните висши учебни заведения искат 20% по-високи такси от новата академична година. Бъдещите първокурсници в 8 професионални направления и 18 защитени специалности не плащат такси - сред тях са „Религия и теология“ и „Математика“.

Ученикът в 12. клас Владислав Тунтев ще кандидатства фармация и очаква годишната му такса да е около 1000 лева.

Владислав Тунтев
Снимка: Редакторски екип

„Това е професията, която се доближава най-много до мен и ще съм в помощ на хората с много голямо желание“, коментира той.

Владислав ще се яви на всички кандидатстудентски изпити за тази специалност и е наясно, че ще трябва да плати повече.

„Винаги, когато има едно увеличение, студентската общност не е щастлива от този факт и разбира се, ние ще настояваме такова увеличение да се налага само, ако наистина има нужда“, обясни Даниел Парушев, председател на Националното представителство на студентските съвети.

Даниел Парушев
Снимка: Редакторски екип

Междувременно от Софийския университет „Св. Климент Охридски“ заявиха за bTV, че и през новата учебна година Алма Матер няма да вдига таксите.

Софийски университет „Св. Климент Охридски“
Снимка: Редакторски екип

„Към момента таксите за кандидатстване са в размер на 30 лева и си остават толкова, не както другите университети - на 50 лева. Има решение на Академичния съвет, според което студентите заплащат до края на обучението си размера на семестриалните такси, с които са започнали своето следване. Аз съм студен от 2019 година. Семестърът ми е 400 лева и до края на следването ми ще плащам по 400 лева“, уточни Радослав Христов, председател на Студентския съвет към университета.

Радослав Христов
Снимка: Редакторски екип

Годишната такса за обучение на докторантите в държавните висши училища ще е средно 1300 лв. Новите такси трябва да бъдат одобрени от кабинета.