Удължават се до края на годината противоепидемичните мерки заради разпространението на коклюш в страната. Това е посочено в заповед на здравния министър д-р Галя Кондева.  

Срокът на сега действащите временни противоепидемични мерки, въведени на 9 май тази година, е до днес, пише БТА.

Мерките предвиждат регионалните здравни инспекции да организират на регионално ниво имунизации срещу коклюш по желание на бременни жени, които имат документиран период на бременността им между 27 и 36 гестационна седмица, включително.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

Имунизацията на бременните срещу коклюш е еднократна, препоръчителна и безплатна и се извършва с комбинирана ваксина срещу дифтерия, тетанус и коклюш с намалено антигенно съдържание.

Имунизациите на бременните жени се извършват в имунизационните кабинети на регионалните здравни инспекции и/или в създадени за целта имунизационни кабинети в определени от тях лечебни заведения.

Всички общопрактикуващи лекари своевременно да имунизират пациентите си срещу коклюш при достигане на съответната възраст и без необосновано отлагане, в съответствие с имунизационния календар, се посочва още в заповедта на здравния министър.

 

Там, където е съобщен случай на коклюш, РЗИ извършва епидемиологично проучване и предписва необходимите мерки по отношение на болния и контактните му лица.

При регистриране на случай на коклюш в организиран детски и ученически колектив се предвиждат по-сериозни мерки по:

  • проветряване, влажно почистване и дезинфекция на повърхности и под;
  • осигуряване на достатъчно количества течен сапун, подходящи биоциди за дезинфекция на ръце и салфетки за еднократна употреба за подсушаване на ръцете във всяко санитарно помещение, както и в тоалетните за всички деца и за персонала;
  • ежедневна проверка на деца и ученици за наличие на клинични симптоми за заразна болест, включващи наличие на хрема, кашлица, обрив и други, като детето/ученикът с проявени симптоми не се допуска в или се отстранява от детския/ученическия колектив.

Посещение е възможно след предоставяне на медицински документ от лекар, удостоверяващ, че детето, не е заразно болно.

През последната седмица – 21-28 юли, в страната са регистрирани 88 случая на коклюш, сочат данните на Националния център по заразни и паразитни болести. От тях 35 са регистрирани в София. От началото на годината в страната са регистрирани 2231 случая на болестта.