Училища с външни тоалетни в 14 сгради в Плевенско, в три от тях няма дори вода до санитарните помещения. Данните изнесоха от Районната здравна инспекция, откъдето успокояват, че засега опасност от зарази няма.

В училището в село Пелишат обучават 67 деца от първи до осми клас и всички те ползват външни тоалетни. Вода няма, а за хигиената се грижи чистачка.

„Зимата е малко трудно, нося си вода отвътре с кофите, с трезон и хапчета, които разтварям в десет литра по две хапчета и първо измитам, след това лискам с вода, а лятото си наливам там едно бидонче и от него греба и поддържам по същия начин”, обяснява хигиенистът в училището Румяна Йорданова.

Още 13 училища в района са в същото положение. От хигиенната инспекция в Плевен успокояват, че засега няма опасност от замърсяване и зарази. Няма обаче и нормативна уредба, която да задължи училищата да изградят вътрешни санитарни възли.

„Но в нормите за проектиране много ясно и конкретно е посочено, броя на тоалетните клетки спрямо броя на паралелките и при какви условия се допуска изграждането на външни тоалетни”, поясни д-р Нели Цецова от РЗИ Плевен.

Ръководствата на училищата сами трябва да се справят с проблема. За малките селски учебни заведения това е непосилно.

„През 2010 г. година ангажирах екип от архитекти и конструктори, които направиха проект за изграждане на вътрешни тоалетни, който е одобрен от съответните органи и имаме разрешение от община Плевен за строеж за съжаление бюджетът на училището е твърде ограничен”, коментира Петя Хаджиева, която е директор на ОУ "Христо Ботев" с. Пелишат.

30 хил. лева са необходими за вътрешни тоалетни в училището. От ръководството се надяват тази година да получат добри пари от аренда на училищни земи и да могат да направят поне частичен ремонт на тоалетните.