Пловдив може да разпусне учениците в грипна ваканция. Решение за това ще бъде взето утре по време на заседанието на щаба.

А от днес мерки срещу заразата са в сила в нови три области – Софийска, Варненска и Бургаска. Там грипна ваканция за децата обаче няма да има.

На този фон лекарите съобщават, че именно най-малките боледуват най-много от грип и респираторни заболявания. Заболеваемостта е най-висока във възрастовата група от 0 до 4 години. Следват децата между 5 и 15 години. Такава е тенденцията във всички области у нас.

Най-висока е заболеваемостта при най-малките в Габрово и Силистра – над 2200 болни на 10 000 души. Следват Плевен, София-област и Кюстендил.

След посещение при педиатър Христина Кирилова разбира, че 2-годишният ѝ син е с пневмония. Казва, че детето ѝ е имало единствено лека кашлица.

Ние сме с една подмолно протекла пневмония – без симптоми. Всички деца са болни, с различни симптоми – с грип А и с други вируси. Но в нашата детска ясла няма много болни“, обяснява Христина Кирилова.

Именно пневмонията е най-честото усложнение от грипа при децата, казват педиатрите. А в момента детската клиника е пълна. „Най-вече при нас идват децата, при които не са взети мерки от самото начало“, категоричен е д-р Ивайло Николов.

Той съветва родителите още в първите часове, да се започне със специфичното лечение за грип, предписано от лекар. А детето трябва да се щади.

„Да е на един по-питателен режим – да си приемат лекарствата, да си почиват, да се хранят и да се избягват излишни дейности“, пояснява д-р Николов.

Педиатърът казва още, че детето може да се върне на градина или на училище ден-два след края на симптомите. Не бива да се приемат имуностимуланти без консултация с лекар. А след преболедуването, когато имунитетът е отслабен, да се спазват определени мерки. 

„Желателно е да се избягват събиранията – като например големите колективи, за да не се разболеят пак“, допълва д-р Николов.

В София-област, където има епидемия, отсъстващите ученици са близо 17%. В Божурище спазват задължителните мерки.

„Засилена е дезинфекцията, както и сутрешния филтър. Ако на някое дете му стане лошо, го изпращаме при личния лекар или при медицинската сестра. Покачва се заболеваемостта – беше 10%, а днес е 16%“, обяснява Мая Карамфилова, директор на СУ „Летец Христо Топракчиев“.

Директорът казва, че дори и да се стигне до грипна ваканция в края на срока, учителите имат готовност да оформят оценките.