Две ученички в пети клас - Александра Тодорова и Рая Софрониева, всеки ден пътуват до училище с крайградски автобус. След поредния учебен ден на път за вкъщи, служителка на Центъра за градска мобилност иска картите им за проверка, които се оказват невалидни. Децата слизат и изминават разстоянието до крайната си спирка пеша по участък с натоварен трафик.

Случаят с двете момичета предизвика въпроси дали трябва малолетни да бъдат сваляни от градския транспорт при невалидна превозни документи и дали има дискриминация към пътниците от страна на служителите на градския транспорт.

„След училище отидохме на спирката, чакахме около 40 минути рейс, качихме се. Дадох си картата, Рая си даде ученическата карта и на мен ми казаха, че е невалидна”, разказа Александра. Служителката ги накарала да си купят билети, но ученичките нямали пари.

„Ние я помолихме да продължим до следващата спирка, но тя отказа и каза, че трябва да слезем”, обясни Рая.

Майката на едно от децата Цветеслава Гълъбова признава, че е забравила да зареди транспортната карта на дъщеря си, но отбелязва, че пътният участък, който Рая и Алекс е трябвало да изминат пеша, е доста опасен, а автомобилите не спазват пътните ограничения.

„Да, забравила съм, но това не е повод две деца да бъдат свалени една спирка преди крайната цел на пътуването, когато са се легитимирали с валидни бележници, с валидни ученически карти и да бъдат принудени да минат по този опасен път. Коли, прелитащи цистерни, бездомни кучета, защото между другото „Eкоравновесие" тук си изсипват кучетата - и тези деца да бъдат свалени!” възмутена е майката. „Наредбите са наредби, но трябва да има някаква елементарна човещина”, допълва тя.

„Ние постоянно си повтаряхме, че ни е страх и бързахме да се приберем. Особено като гледаме реката как се движи толкова бързо”, сподели Александра.

Рая и Алекс споделят, че се чувстват виновни заради невалидните си транспортни карти. Според тях обаче контрольорката не подходила честно, защото оставила майка с дете от ромски произход да продължат пътуването си въпреки липсата на билет.

„Тя отиде назад към ромката и каза, че иска да й провери билет. Тя каза, че няма пари за билет, няма и карта, каза, тогава ще трябва да слезете на следващата спирка. Тя каза: не мога, с дете съм, моля още две спирки. А и е леко несправедливо, че свалиха нас и сме ученици, а не свалиха ромката”, обясни Александра.

Заради този случай майката на Алекс подава жалба към Центъра за градска мобилност. Според нея правилата важат за всички и всички трябва да бъдат третирани по един и същи начин.

„Буквално побеснях от тази дискриминация. Защо няма еднакво отношение към всички нередовни пътници в градския транспорт? Всички сме били свидетели многократно, че контрольорите не предприемат отношение, преценяват го като животозастрашаващо. Ето, срещу това е моята жалба и граждански протест - това дискриминиране на различните нередовни пътници”, обясни Цветеслава Гълъбова.

От Центъра за градска мобилност обясниха, че са запознати със случая, но отрекоха да има проява на дискриминация от страна на техните служители. „Не бих казала, че има такава дискриминация, напротив - политиката на Центъра за градска мобилност е именно да не се прави разликата в това отношение с пътниците независимо от тяхната религиозна или някаква друга принадлежност. Недоволството на госпожата е защо са свалени, при условие, че те са очевидно ученици и защо ги закачаме. Те просто трябва да имат превозен документ, независимо, че са ученици”, категорична беше Красимира Сапунджиева от Центъра за градска мобилност.

Следва да бъде организирана среща, на която да присъстват както децата и родителите, така и контрольорката, която е извършила проверката в автобуса.