Учени и изобретатели предложиха на депутатите машинно гласуване или вот през интернет. Най-голямото предизвикателство пред тази идея ще бъде тайната на вота.
20 години след като в света най-големите държави с милиони неграмотни избиратели въведоха машинното гласуване, идеята беше подложена на обсъждане и в българския парламент. При нас основната цел обаче е не да се улесни избирателя, а да се избегнат фалшификации.
„Може би е време да с сложи точка на безобразията, които се правят с хартиените бюлетини. Един от начините е да изберем машинното гласуване”, заяви зам.-председателят на НС Мая Манолова.
Фирми за софтуер представиха проекитте си пред комисията, която изработва проекта за избирателен кодекс.
Машинното гласуване би протекло така - личната карта се сканира, проверяват се данните в „Гражданска регистрация и административно обслужване“ (ГРАО), издава се карта за еднократно гласуване, която се поставя в устройство на принципа на банкомата. След това се въвежда номера на избрания кандидат или партия.
У нас експериментално електронно гласуване се проведе преди 4 години. На активен дисплей избирателите отбелязваха за кого гласуват, потвърждаваха с магнитна карта, след това принтерът разпечатва избора на хартия. А избирателите пускаха листчето в непрозрачна урна.