Депутатът Делян Пеевски не влиза в конфликт на интереси като съавтор на законопроект, който засяга собствеността на медиите в България, защото законодателството съдържа рестрикции. „Щеше да има конфликт на интереси, ако не предлагаше рестрикции. Ако той участва, важат и за него”, коментира другият съавтор – депутатът от ДПС и председател на парламентарната бюджетна комисия Йордан Цонев в предаването „Лице в лице” по bTV.
Преди ден стана ясно, че Пеевски и Цонев са внесли проект за „Закон за икономическите и финансовите взаимоотношения с дружества, регистрирани в юрисдикции с преференциален данъчен режим и техните действителни собственици", по-известен като Закона за офшорките.
Депутатът Делян Пеевски е син на Ирена Кръстева, собственик на Нова българска медийна група, която притежава редица печатни и онлайн издания. В коментарите днес част от медиите разчетоха законодателната инициатива на народния представител от ДПС като опит да регулира семейния бизнес, а други – като опит на държавата да отреже офшорките.
Текстовете ограничават офшорните дружества от участие в списък от около 20 икономически дейности, сред които банки, пенсионни дружества, участия в приватизация и концесии, лицензи за радио-телевизионни програми, печатни издания.
Йордан Цонев информира, че законопроектът ще бъде обсъден на първо четене в ръководената от него комисия, като категорично на обсъждането ще присъства поне един от вносителите.
След като вчера похвали Делян Пеевски за „ценния му опит и знания като юрист”, днес Цонев обяви, че двамата работят заедно и върху антимонополно законодателство, което да въведе регулация в областите на бързите кредити, защита на потребители, отношенията на банките като кредитори с кредитополучателите. „С правителството сме обявили тази есен за есен в защита на конкуренцията и срещу монополите”, подчерта Йордан Цонев.
„Съавтор съм на десетки законопроекта, имам над 600 законодателни предложения, които са приети. Три пъти съм председателствал бюджетната комисия”, изтъкна Йордан Цонев.
Той подчерта, че в ДПС темата с икономическите взаимоотношения с офшорките се обсъжда от година. Загубите на ЕС от икономическата взаимодействия с такива зони се оценяват на 800 млрд. евро, подчерта Цонев.
„Самата Европа и Г-20 започна битка срещу тези практики, които са законни. Последно препоръчват на страните-членки да си изработят законодателство, с което да ограничат търговията с тези зони”, подчерта Йордан Цонев.