Координационен център на НАТО беше открит в София. На церемонията присъства и президентът Росен Плевнелиев. По думите на външния министър Даниел Митов центърът ще координира действия при евентуална отбрана.
Личният състав ще бъде многонационален. Състои се от 41 военни, сред които 20 българи.
Към 11.00 часа новият координационен щаб на НАТО беше активиран. Той ще се помещава в сградата на Министерство на отбраната, на третия етаж, като достъпът за външни лица ще бъде забранен.
Заместник-помощникът на генералния секретар на НАТО определи щаба като най-важното укрепване на защитните граници на НАТО от края на Студената война. Церемонията се проведе едновременно в още пет държави членки на НАТО, които разкриха подобни координационни щабове. Това са Румъния, Латвия, Литва, Естония и Полша.
Президентът Росен Плевнелиев подчерта, че минаваме през трудни времена и кризи и тези щабове са свързващото звено при провеждането на евентуални обучения.
По думите му НАТО е отбранителен съюз, но не нерешителен, напротив, и с разкриването на щаба показваме това и ще гарантираме по този начин нашия суверинитет, както и на съюзниците си.
„Днес сме изправени пред необходимостта от преосмисляне и адаптиране на визията за колективната сигурност и отбрана с цел гарантирането на свободна, мирна и единна Европа. Свободата е безценна, но е и безплатна. Свободата и демокрацията не са даденост, те трябва да се отстояват ежедневно.
Действията на Русия в Източна Украйна, незаконното анексиране на Крим, замразените, но тлеещи конфликти в близост до нашите граници, надвисналата заплаха от групировки като „Ислямска държава” и други придават допълнителна тежест на общите ни усилия да защитим своя суверинитет и демократична държавност”, каза държавният глава.
НАТО не търси конфронтация с нито една държава, заяви заместник-помощник генералният секретар на НАТО Джейм Апатурай по време на официалната церемония. "Това е огромна стъпка напред за нашия Алианс.
Всеки от съюзните в НАТО има ангажимент към останалите държави-членки. Държавите в региона обаче станаха по-нестабилни и, за да се защитаваме, трябва да се адаптираме", допълни Апатурай, цитиран от Агенция "Фокус".
Решението за създаване на щабове за интегриране на силите бе взето преди година на Срещата на върха на НАТО в Уелс. Това е най-голямата промяна в организацията след края на Студената война.
В същото време симпатизанти и представители на партия "Атака" протестираха срещу откриването на новата структура на НАТО. За пореден път те призоваха за излизане на страната ни от Алианса.