Ценни съоръжения на "Напоителни системи" се унищожават и разпродават за скрап на по-ниски цени. Това твърди бивш директор в дружеството, което стопанисва стотици големи и малки язовири.
В писмо до „Хрътките" бившият директор на „Напоителни системи" - Пловдив обяснява, че се занемаряват жизнено важни защитни съоръжения срещу наводнения и се разпродава на безценица имущество за милиони левове.
„Например полигонът „Ландос", който е основен полигон на „Напоителни системи" за производство на бетонови изделия - укрепатилени тетраподи за реките, е нарязан на скрап... порталните кранове – също”, твърди Христо Бозов.
От дружеството не отричат и обясняват- съоръженията са демонтирани през декември 2011-а, защото са станали опасни.
„Имаше два крана, които са бракувани и са демонтирани... Причината - те са особено опасни и всъщност не изпълняват дейността си...", казва Станимир Гюров - началник „Напоителни системи" – Пловдив.
Според председателя на борда на директорите на "Напоителни системи" в София, се бракуват само тези съоръжения, които не са нужни за дейностите на дружеството. За да няма спекулации около обществените поръчки и коя фирма е спечелила търга, от "Напоителни системи" решават всички сделки да минават през борсата. От дружеството твърдят, че производството на бетонни плочи на полигона „Ландос” е неефективно. Това е и причината крановете да отидат за скрап.
„Като гледам какъв е пазарът за бетоновите разтвори няма сигурно да произвеждаме и бетон, няма пазар за тая продукция. С бързи темпове навлиза сухото строителство”, смята Радослав Чаглайски, председател на борда на директорите в "Напоителни системи".
Два портални крана са продадени за скрап на цена от 450 лева за тон. Общото им тегло е 15 тона и 380 килограма. Сметката показва, че парите, постъпили в "Напоителни системи" от продажбата на съоръженията в "Ландос", са около 7 хиляди лева. По информация на дружеството, до момента са изразходени близо 6 милиона лева за опазване на водните обекти. Нужни са още 10 млн. лв., за да се поддържат всички опасни язовири.