Споразумението с три търговски вериги, с което земеделският министър се надява да спре ръста на цените на храните поне за известно време, не е решение на проблема според президента Росен Плевнелиев.
Пред журналисти Плевнелиев заяви, че цените не могат да се свалят със споразумение с няколко вериги, а със създаване на конкурентна среда, в която да има честно състезание между доставчици и производители.
"По този начин пазарът сам ще постигне една разумна пазарна поносима цена", обясни Плевнелиев.
Решението на правителство да подпише споразумение с няколко големи вериги за цените на "социалната кошница", не би имало дългосрочен положителен ефект, смята президентът.
Според него световната тенденция за нарастването на цените на селскостопанската продукция и на храните ще бъде дългосрочен факт, който не може да подмине България. Плевнелиев обаче вижда възможности за страната ни от това.
"България може да се позиционира по пътя на печалбите на тази разрастваща се световна индустрия", заяви Плевнелиев. "Вместо да изнася суровото зърно може да работи и търси инвестиции в изграждането на фабрики за храни", смята президентът и обясни, че тогава добавената стойност ще остава в държавата и ще имаме по-разумна себестойност.
Споразумението на земеделското министерство с търговските вериги беше сериозно критикувано и от опозицията, и от бизнеса.
Както според десните, така и според левите подобно споразумение нарушава принципите на свободната търговия и конкуренцията.
От ДСБ поискаха смяна на икономическия екип на кабинета. От СДС дадоха 10-дневен срок на правителството да спре безумния контрол на цените, а ако това не стане, ще сезират Европейската комисия за създаване на нелоялна конкуренция. От БСП пък прогнозираха, че след тримесечния мониторинг ще има нов скок на цените. Левицата смята, че това ще доведе до хаос на пазара.
Според председателя на БСК Божидар Данев това е картелно споразумение. По негови прогнози в края на срока за замразяването на цените дребните търговци ще бъдат убити. За компенсация ще има или качване на цените на други стоки, или притискане на производители и дребни прекупвачи, или рязко вдигане на цените след този период, а може да се случи и комбинация от трите.
Бизнесът се притеснява още от поскъпващите производствени разходи след скока на цените на електроенергията и горивата.