Мобилните камери на полицията са незаконни, реши вчера Върховният административен съд и постанови КАТ да може да снима нарушенията на пътя само чрез стационарна техника.
Решението на съда е продиктувано от факта, че законът допуска заснемане, но то трябва да се осъществява без човешка намеса. Съдиите смятат, че мобилните камери могат да бъдат манипулирани и да получават смущения дори чрез мобилен телефон. Затова снанетото с тях няма да се приема като годно доказателство в съда.
От МВР засега отказват коментар, докато не получат мотивите официално. Знае се обаче, че мобилните камери вършат доста работа на полицията. Всъщност те са в експлоатация от близо 10 години и снимат още преди стационарните. Полицията разполага със 134 мобилни камери в цялата страна. В София например от близо 100 000 заснети нарушения през миналата година, половината са направени от мобилни камери.
Всяка мобилна техника може да бъде манипулирана, признават в един сервиз за камери и фотоапарати. За да сме сигурни, че камерите на КАТ не ни мамят, те трябва да са свързани в GPS система, която да подава реални данни от случващото се в колата, и нарушителят да може да ги провери след това. Въпросът е обаче кой има интерес да манипулира.
И в момента нарушенията, заснети с мобилна техника, не се тълкуват еднозначно в съда при обжалване от шофьорите. Някои съдии потврждават глобата, други я отхвърлят. Решението на ВАС означава, че заснетото от камерата няма да е годно доказателство.
Според юристи това означава, че вече наложените актове трябва да бъдат отменени. 350 000 електронни фиша е издала полицията през 2013 г. Няма статистика колко от тях са засечени с мобилни и колко със стационарни камери. Факт е, че откакто тези технически средства са налице, броят на нарушителите се увеличава почти всяка година.
"Ще изпълним решението. Не коментираме решения на съда, изпълняваме ги. Ще прегледаме внимателно какви са възможностите и ще организираме работата си по начин, който отговаря на съдебното решение", заяви вътрешният министър Цветлин Йовчев.
Важно е да се уточни, че решението на съда не засяга мобилните радари. Електронните фишове, заснети със стационарни камери, също остават законни и непоклатими в съда. Решението на ВАС не е влязло в сила все още. Съдиите трябва отново да се съберат на така нареченото "последващо редакционно заседание", от което се чака крайно решение в близките дни.