Трудовата заетост в ромската общност се удвоява, сочат последните данни на Фондация „Тръст за социална алтернатива“.

Д-р Мирослав Ангелов сбъдва мечтата си да бъде герой в бяло. Той е от ромски произход. Загубата на родителите му от сърдечносъдови проблеми го тласка по пътя на медицината и така вече е кардиолог.

Снимка: bTV

„Без образование това няма как да се случи. Аз никога не съм чувствал някаква форма на дискриминация спрямо мен, защото съм успявал да покажа качества като на всички останали макар с малко повече труд и усилия“, посочи той.

Снимка: bTV

Цялото семейството на Бойко Шопов работи. Той самият е в строителството от 10 години.

Снимка: bTV

„Работят всички. Всички трябва да се трудим, не можем да чакаме някой да ни издържа. Това не е нормално“, каза той.

Снимка: bTV

През 2019 година трудовата заетост на пълен работен ден е била 30,5%, като към днешна дата неофициално се запазва приблизително същият процент.

С голямо доверие в ромската общност са медиаторите. Те помагат за приобщаването към пазара на труда.

Снимка: bTV

„Ние ги подтикваме да бъдат хора, които сами могат да изкарват прехраната си, а не да отиват да вършат престъпления“, обясни Валентин Александров, бригадир и медиатор.

Световни проучвания показват, че расово и етнически многообразните екипи постигат с 35% по-добри финансови резултати от средните нива.

Снимка: bTV

„Многообразието е изключително важно за креативността на един екип, за неговата добра работа, сплотеност“, коментира Петя Гуламали, директор на програма във Фондация „Тръст за социална алтернатива“.

Снимка: bTV

Средногодишно между 25 и 30 хиляди безработни, които се самоопределят като роми, се регистрират в Бюрата по труда. 

Снимка: bTV

Социолозите отчитат, че програмите за ромска интеграция често обхващат само част от децата, което е фактор за изчезването на средната класа в общността.

Снимка: bTV

„Изчезва средната класа в ромските общности. Появяват се едни, които живеят много добре и едни, които живеят много, много зле и се увеличава социалното неравенство и напреженията в общностните“, коментира социологът доц. Алексей Пампоров.

Снимка: bTV

Експертите отчитат и по-засилена миграция на ромите след пандемията от COVID-19, което води до загуба на работна сила у нас.