Три пъти повече карантинирани деца сега спрямо първия учебен ден и все повече преподаватели, показва равносметката на образователното министерство.
От МОН предлагат въвеждането на нови мерки в няколко посоки – една от тях е свързана с маските в класните стаи. В момента преподавателите могат да са без тях, ако спазват метър и половина дистанция от учениците.
Заради повишената заболеваемост обаче от министерството предлагат маските отново да станат задължителни.
За Антон Пиралков, който е родител на второкласник, мерките в училище са неизбежни. Бащата казва, че маската в клас не е пречка за детето.
„Сподели, че не му е пречела, че другите също са с маски, но за учителя е малко трудно да стои с нея 8 часа. Въпрос на избор. Мисля ,че по-скоро децата трябва да пазят учителите“, казва Атанас.
Педагози предупреждават, че маските в час ще затруднят преподаването.
„Биологията е предмет, по който трбява да се обяснят фундаментални знания. Те трябва да бъдат обяснени от учителя. Чуваемостта е важна. В нашето училище биологията се изучава и на английски, което допълнително усложнява нещата“, смята преподавателят по биология Ива Асенова.
Сред предложените мерки е и периодично тестване на училищния персонал.
„Тя препорката е хубава, но как да го организираме? Според мен трябва да става на място, например в понеделник сутринта. Ако трябва да се изследваме индивидуално, просто няма да стане“, обяснява Асен Александров, директор на 51. СУ „Елисавета Багряна“.
От министерството обясниха, че организацията е въпрос на договорка между здравната инспекция и ръководството.
Ако 10% от един випуск са заразени, той да мине в онлайн режим на обучение, искат още от просветното ведомство.