Рибата драстично намалява в Световния океан. Тревогата бие Организацията по прехрана и земеделие на ООН.

Във вчерашния Ден на рибната зависимост, Евросъюзът вече е изконсумирал всичките си рибни ресурси за тази година. У нас това е станало още по-рано – на 1 юни.

Снимка: Ладислав Цветков


За сравнение – преди 20 години този ден е бил в началото на август, а преди 30 – европейците са успявали да набавят риба от свои води до септември и октомври.
 
В Евросъюза най-много риба консумират в Португалия – над 55 кг на година изяжда един португалец, показват данните на Световния фонд за дивата природа.

Снимка: btvnovinite.bg


Следват Испания, Литва и Франция. България е предпоследна – с едва 6 кг.

Въпреки световната статистика, че до края на годината европейците ще разчитат само на вносна риба – нашите рибари обаче я опровергават. По думите им, сезонът започва по-добре от миналата година.

Снимка: btvnovinite.bg

„Според мен се увеличава даже, не да намалява, срещат се и по-често есетрови риби –сафрид, барбун, чернокоп” коментира рибарят Красимир Иванов.

Тези видове продават и на рибния пазар във Варна, макар че вносът преобладава. От Световния фонд за дивата природа улесняват избора с наръчник с препоръчителни видове - херинга, сафрид и шаран.

„Хубаво е да избягваме, примерно – пангасиус от Тайланд заради това, че начинът, по който се отглежда е неекологично съобразен.”, посочи Константин Христов от Световен фонд за дивата природа

Агенцията по рибарство и аквакултури отчита богати улови в нашата акватория. В Черно море квотите са за улов на калкан и цаца. Но те засягат само еврочленките България и Румъния, докато останалите страни черпят без ограничение.