Върху покрива на Боянската църква поникна трева. Стопаните от Националния исторически музей обясниха, че в това състояние сградата е била и когато са встъпили в длъжност през септември.

Стенописите в Боянската църква винаги вълнуват, защото изображенията са като живи. Някои от тях обаче тънат в мрак. Съвсем скоро всичко това ще се промени, защото ще се сложи ново осветление. На мястото на пластмасовите ограждения ще се сложат стъклени.

Боянската църква е една от емблемите на страната ни пред света и всеки ден посреща между 300 и 400 туристи. Някои не обръщат внимание, но други правят снимки на тревата, израсла между керемидите на покрива.

Прораслите бурени са видими и от земя, и от въздух.

„Да се допусне трева да порасне е недопустимо не за друго, а защото, ако това се остави сега, зимата, там, където е тревичката, се създава една такава среда, която всяко зрънце, което попадне, ще започне да расте и ще започнат да растат и дървета. Това на пръв поглед, ако е тревица тазгодишна, не е толкова страшно, но тя трябва да се махне, защото постепенно ще започне да прониква и да руши покрива”, обясни проф. Григори Григоров.

От Националния исторически музей обясниха, че така са наследили сградата през септември.

„Те не представляват по никакъв начин заплаха за църквата. Те са изключително върху третата част, възрожденската, в която няма степописи”, каза д-р Калин Кирилов, завеждащ филиал „Боянска църква” към НИМ.

Тревата няма да съсипе покрива, уверяват от музея.

„За съжаление, в сегашния период не могат да бъдат третирани, тъй като това трябва да е във вегетационен период, тоест пролет – лято. И това е едно от нещата, които планираме да свършим, допълни д-р Калин Кирилов.

Доскоро и паркът около храма е бил заринат с боклуци, складирани  около църквата. Разчистването е започнало през септември и продължава и сега.

От ръководството на музея обещаха, че до края на годината и църквата, и паркът ще изглеждат различно, а напролет по покрива няма да има трева.