Само 24% от българите успяват да спестяват, сочат данните от  проучване на „Тренд“, проведено по поръчка на Finance Academy.

8% от българите предпочитат да инвестират заделеното в различен актив.

Доходите на 84% от населението идват от заплата или пенсия.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

Очакванията на 28% от българите са през тази година стандартът им да се подобри, а 15% смятат, че по-скоро ще се влоши. Близо половината от пълнолетните българи – 45%, не очакват промяна.

Експерти обясняват, че само 8% инвестират с финансова култура, но и с една основна причина – доходи.

„Абсолютен факт е, че една не малка част от българите взимат просто много ниски доходи и те не могат да се оправят с ежедневните си разходи буквално. Една не малка част от българите в същото време просто използват грешно парите си. Влизат в преразход, взимат много кредити и стават длъжници“, коментира финансовият експерт Георги Захариев.

Друг фактор, който стопява възможността за спестявания, е инфлацията.

„В последните години инфлацията насърчава това допълнително харчене и по принцип винаги влияе против спестяванията, защото повишава цените на стоките на които купуваме. Второ кара всеки, който има някакви доходи, да търси тези активи, в които може да спестява като депозитите например, но когато инфлацията е висока, ефектът е почти нулев“, смята икономистът Стоян Панчев.

Тенденцията за инвестиране не е по-различна спрямо 2023 г. През изминалата година ръстът на хората, които го правят е само с процент повече.

Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase

Последвайте btvnovinite.bg във VIBER

Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM

Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK