По-малко от три седмици преди парламентарните избори коалицията ГЕРБ-СДС запазва лидерската си позиция пред „БСП за България“, като големи битки се очертават както за третото място, така и за влизането в следващото Народно събрание. Това показват резултатите от национално представително изследване на „Тренд“ по поръчка на „24 часа“, проведено сред 1004 души в периода 9-14 март.

45% от запитаните със сигурност ще гласуват, 22% се колебаят, а 23% със сигурност няма да пуснат бюлетина на 4 април. Социолозите коментират, че пандемичната ситуация може да се отрази на избирателната активност и тя може да се окаже даже по-ниска от измерената в проучванията.

Снимка: bTV

Сред заявилите, че ще се включат във вота голямата част вече са наясно кого ще подкрепят – 83% срещу 17%, които не са напълно сигурни.

Коалицията около ГЕРБ и СДС може да разчита на 28,8% подкрепа сред заявилите, че ще гласуват, докато в рамките на същата извадка „БСП за България“ има 23,6%. „Има такъв народ“ и ДПС са на малко над половин процент разлика – 12,7% срещу 12,1%.

„Демократична България“ е с 5,9% и според „Тренд“ е „сигурен участник“ в следващия парламент, а коалицията „Изправи се! Мутри вън!“ и ВМРО са на ръба – 4,1% подкрепа и критичните 4%.

Снимка: bTV

За момента „под чертата“ са коалицията на „Воля“ и НФСБ, „Възраждане“ и АБВ с над 1% и „Републиканци за България“ и „Атака“ с по 0,8%.

Допълнителни изненади може да дойдат от гласуването с преференция. 38% от заявилите, че ще гласуват, посочват, че ще пренаредят листата, за която ще пуснат гласа си. 45% ще се доверят на подредбата, спусната от партийните централи.

„В най-малка степен привържениците на ДПС, БСП и ГЕРБ ще пренареждат листата на партията, докато сред новите формации като „Изправи се! Мутри вън“ и „Има такъв народ“ близо половината от техните симпатизанти декларират, че ще гласуват преференциално за определена личност“, посочват авторите на изследването.

Паспорт на изследването: Проведено от ИЦ „Тренд“ с финансиране от вестник „24 часа“. Размер на извадката: 1004 ефективни интервюта с респонденти на възраст 18+ в периода 9-14 март 2021 г. и представителност за пълнолетното население на страната. Методът е пряко полустандартизирано интервю „лице в лице“. Максимално допустимата стохастична грешка е 3,1%.