61% от българите подкрепят приемането на страните от Западните Балкани в Европейския съюз. Само 16% са против. Близо 1/4 не знаят или не могат да преценят дали трябва да се случи тази интеграция.
Това показва изследване на „Тренд”, финансирано от вестник „24 часа”. Допитването е направено в периода 2 – 10 май сред 1009 пълнолетни българи.
Агенцията тества и отношението на българите към интеграцията в ЕС на различни страни от Западните Балкани. Най-силна подкрепа се изразява за приемането на Македония (70%) и Сърбия (67%). Най-слаба подкрепа се заявява за Албания (45%) и Косово (42%), но въпреки това и при тях подкрепата за приемането им в ЕС е повече от мнението те да не бъдат интегрирани в Евросъюза.
Половината от анкетираните са на мнение, че България има интерес от приемането на Западните Балкани в Европейския съюз, а само 18% са на обратното мнение. Сходни са и дяловете (52%) на тези, които смятат, че приемането на страните от региона ще се отрази положително на България.
Европейската перспектива на Западните Балкани за следващото десетилетие изглежда оптимистична през погледа на българите. 43% са на мнение, че страните от региона ще бъдат приети в ЕС в следващите десет години.
58% от българите са на мнение, че България трябва да помага на страните от Западните Балкани за приемането им в Европейския съюз, а 45% смятат, че страната ни е способна да го помогне.
В допитването е включен и въпрос за електоралните нагласи на българите.
ГЕРБ продължава да държи дистанция от близо 4% пред основния си опонент БСП. Трета политическа сила остава ДПС (6,4%) с минимална преднина пред Обединени патриоти (5,3%). „Воля” получава само 1,7% според проучването.