Трансплантирани от цялата страна се налага да пътуват поне по два пъти в годината до София, за да могат да получават безплатно поддържаща терапия.

През март ви разказахме за 40-годишната Веселина от Бургас. След многобройни инвитро процедури с мечта за дете, младата жена развива чернодробна цироза, а лекарите ѝ дават месеци живот.

С непознати дарители Веси успя да събере необходимите 200 000 лева за трансплантация в Турция:

Възстановявам се много добре, бързо. Донорът, съпругът ми, също е добре, благодарение на вас и на всички дарители от цялата страна, приятели, които се обединиха около мен - дълбок поклон! Благодаря, че ми спасихте живота“.

Сега Веселина е изправена пред ново предизвикателство – постоянно да пътува до София за терапията, която поддържа трансплантирания орган.

„Нямаме избор. За да ни се отпускат тези лекарства от Здравната каса, трябва да отиваме да ги подновяваме тези протоколи. Това е свързано с отсъствие от работа, престой в болница и това всичко може да стане за един ден, тъй като тези изследвания от лабораторията излизат за един ден“, казва Валентин Атанасов, съпруг на Веселина.

Пред bTV здравният министър обясни, че стандартите са такива.

„Терапията е специфична и стандартните условия не само за трансплантирани, а за всички пациенти, които получават скъпоструващо лечение по линия на НЗОК, е издаването на шестмесечни протоколи. По този начин самите лекари могат да ги видят отново“, подчерта Галя Кондева.

„Приятели, които имаме, които са трансплантирани с бъбреци, на три месеца трябва да отиват за подновяването на тези протоколи, което е абсурдно“, подчертава Валентин Атанасов.

Семейства на трансплантирани настояват протоколите да се издават и в други градове. По темата работиха Дани Атанасова и Лора Стаматис.