За придвижване по 115 км пътни участъци около София и 40 около Варна правителството реши да не се изисква винетна такса.
Министерски съвет се произнесе по случая след недоволство на няколко места в страната с еднаква причина – граждани се оказват в позиция да си плащат, за да стигнат до работното си място и то по трасета, където никога не е имало контрол. Необходимо е общините и АПИ да се споразумеят кой ще поеме поддръжката на спорните участъци.
В София без винетка ще минавате по:
- Околовръстния път
- Северната скоростна тангента
- София – Владая
- София - Долни Богров - Горни Богров – Елешница
- София - с. Пролеша
- Софийски околовръстен път – Нови Искър
- София – Волуяк
- Кокаляне - Долни Пасарел
- Софийски околовръстен път – Панчарево
- Двата третокласни пътя София – Банкя
- Отсечката от околовръстното при „Суходол“ до автомагистрала „Струма“ при п.в. Мало Бучино
Пътят София-Бистрица липсваше в прессъобщението на Министерски съвет, но от пътната агенция потвърдиха за bTV, че и той е безплатен. Именно на отсечката беше поставен контролен стълб на тол системата, който беше унищожен от неизвестни лица.
Във Варненско при същия режим ще са:
- От АМ „Хемус“ до пътен възел „Летище“;
- Участък от пътя Варна - Русе до отбивката за пречиствателната станция Варна
- Два участъка от пътя Бургас - Варна - Дуранкулак между обръщана след отбивката за пречиствателна станция „Златни пясъци“, к.к. Златни пясъци, к.к. Св. Св. Константин и Елена и Варна и между кв. „Аспарухово“ и разклона за местността „Кантара“
- Участък от третокласния път Оброчище - Кичево от Варна до разклона за CO „Добрева чешма“
- Участък от третокласния път Девня - Варна от Варна до с. Казашко
- Участък от третокласния път Провадия - Дългопол от Варна до с. Константиново
Остават обаче 12 общини, които все още водят преговори дали конкретни пътища да бъдат освободени от винетна такса. За момента няма решение за Доспат, Кюстендил, Ботевград, Свищов, Троян, Пазарджик, Лясковец, Павликени, Дряново, Трявна, Белица, Габрово.
Четири великотърновски общини са заявили да поддържат отсечки от републиканските пътища. Свищов също, но размислили и се отказали.
В Лясковец хората в две големи фабрики са длъжни да купят винетка до работното си място.
"Щом софиянци могат да карат без винетки, значи и ний можем да караме без винетки тука!", казва Николай Даракев от Лясковец.
"То за 200 метра. По- рано табелата беше до Драгижево. Пък сега е вече там на края на Лясковец.", обяснява Тодор Иванов.
От общината вече са поискали пътят да бъде изваден от платената мрежа, но това ще натовари всички.
"Дали нашите съграждани ще платят винетен стикер, или ще платят евентуално повишени данъци, ний трябва да платим задължението да се движим по този път.", казва пък д-р Ивелина Гецова, кмет на община Лясковец.
В Пловдивско миналата седмица осем села вдигнаха протест. И там за разстояние от 200 метра трябва да плащат винетка. В резултат местната пътна агенция премахна знака. Оказва се обаче, че община Пловдив изобщо не е подала заявление за изключване на пътища от платената мрежа. Двете малки общини не били потвърдили, че го искат.
"Община Пловдив ще направи искането от тяхно име, но финансовите средства ще се поделят между Родопи и Садово за поддръжка на тази отсечка", казва Дани Каназирева, областен управител на Пловдив.
В момента там пътуват без винетка, а от Родопи обещаха да поправят пропуска си.
„Протестът беше провокиран от може би грешка на комуникацията на министерството и от други политически субекти, които използват всяка една политика на държавата, за да дестабилизират системата и да рушат общественото доверие“, казва Николай Нанков, зам.-министър на регионалното развитие и благоустройството.
Междувременно в Плевенско също готвят протест.