Необичайно топлата зима променя навиците на пчелите. А пчелари предупреждават, че това води до по-високи разходи за тях и до риск за пчелните семейства.
Ивайло и Георги поемат фамилното пчеларство в Еленския балкан преди 10 години.
Преглед като този правят в началото на пролетта, но не и тази година.
„Сега трябва да са в почивка, а те си хвъркат, защото е доста топло“, коментира пчеларят Ивайло Христов от Разпоповци
И това се оказва проблем.
"Сега в момента температурата е 15 градуса. Пчелата излита от кошера, тръгва да събира прашец. В момента лешникът е цъфнал. Докато се върне в гнездото, температурата пада рязко надолу. Става девет – осем градуса и пчелата пада и там си остава, загива“, казва Георги Георгиев, пчелар от Миндя.
Това е риск пчелите в кошера да намалеят наполовина, казват пчеларите.
По-малкото пчели се нуждаят от повече енергия, за да поддържат температурата на пчелното кълбо. Затова отрано посягат на хранителните запаси, които някъде са на изчерпване и на пчеларите се налага да подхранват. А развитието на кошера напролет ще се забави.
"Всеки ще се справи с акара, със зимните запаси, абсолютно със всичко, но просто цената на меда в България е много ниска, изкупната цена", коментира Георги и допълва, че процесът се оскъпява.
Притесненията на пчеларите са още, че температурните катаклизми ще "излъжат" дръвчетата и пчелите тази година ще пропуснат и паша.