За седем години населението на България се е стопило с почти половин милион души. Националната статистика отчете, че в края на 2017 г. българите са били 7 милиона и 50 хиляди и че застаряването на българите продължава.
Броят на населението ни е на път да падне под психологическата граница от 7 милиона.
Ако направим груба сметка излиза, че от 2010 г. досега хората у нас намаляват с една цяла област като Варна например.
Броят на мъжете в България пада под 3,5 милиона през миналата година, докато жените все още са над тази граница. На 1000 мъже се падат 1060 жени. С нарастването на възрастта съотношението жени – мъже расте в полза на нежния пол.
Ако разгледаме населението по възрасти, ясно се вижда, че преобладават тези, които попадат в графата над 65 години – почти милион и половина, докато децата са едва около милион.
Най-много се оказват младите в общините Сливен – 18,4%, и Бургас – 15,5% от населението на областта. Най-малък е делът на жителите до 15 години в Смолян и Габрово – по 11,5%.
Само един от 10 жители в Смолянско е под 15 години, показват данните на статистиката. В града работят само два завода.
Според експерти данните са плашещи и трябва да се вземат спешни мерки, а бизнесът трябва да е наясно, че през следващите 20-25 години ще работи с все по-възрастни работници.
„Като изключим 4-5 региона в България, за всички останали „моделът Смолян” е ако не реалност, то съвсем непосредствено бъдеще, заяви социалният експерт Иван Нейков.
В Бургас, където делът на младите е по-голям, също стои въпросът дали ще си намерят работа. Те обаче поставят още едно условие, като Кристиян, който сега е студент в София – работата да е добре платена.
"Повечето се оплакват от недобре платена работа предимно и това е първата причина да заминават за чужбина. Аз не мисля, че ако всеки тук би си получавал добра заплата, би си напуснал родината", казва Кристиян Атанасов.
През 2017 г. над 30 000 души са емигрирали в чужбина.