Ток от хранителни отпадъци ще има и за българите. Екоминистерството подготвя наредба за разделното им събиране и впоследствие рециклиране. Така освен електричество, от боклука ще бъде произвеждана и селскостопанска тор.

Над1 млн. тона храна изхвърлят всяка година у нас домакинства, училища, пазари и ресторанти. Според наредба, която екоминистерството разработва, до 2 години общините трябва да събират разделно поне 1/4 от хранителните и биоразградими отпадъци. Целта е те да бъдат рециклирани, а не да попадат в депата за боклук, където вредят на атмосферата:

Бизнесът се надява наредбата да не остане само на хартия, а реално да се създаде организация и да бъдат осигурени контейнери за биобоклука. Сега ресторатнтьорите сами търсят начини да се отървават от остатъците:

Пилотно в няколко софийски квартала вече има контейнери за биоотпадъци. Реално обаче системата трябва заработи догодина, когато ще бъде пусната в експлоатация и площадката за рециклиране на хранителните отпадъци от бита и индустрията.

След правилната преработка от 1 тон хранителни отпадъци може да се добие около 100 куб. м. биогаз. Той може да се използва както за гориво така и за отопление.

Капацитетът на площадката е за преработка на 20 хил. тона годишно. Ако генераторите работят на пълна мощност, те ще могат да обезпечат захранването с ток на около 100 домакинства на час.