Ръст на тежките катастрофи, но спад на жертвите на пътя. Това показват данните на МВР от началото на годината досега.
2610 са тежките пътни инциденти към днешна дата – с 46 по-малко от тези през същия период миналата година.
В същото време загиналите са 154-ма, а ранените над 3200.
Разгледай онлайн нашите промоционални брошури
Най-много инциденти са станали в Пловдив. За три месеца там тежките катастрофи са над 190 – с 11 загиналите и 240 ранени.
На второ и трето място се нареждат София и Варна.
Според доклад, публикуван в сайта на Министерството на правосъдието, осъдените водачи, причинили тежки катастрофи, най-често са на възраст между 30 и 39 години – 23% от всички осъдени. На второ място се нареждат младежите между 18 и 24 години.
Най-често тежките инциденти в Пловдив се случват на булевардите „Руски“ и „Санкт Петербург“. Тези трасета са опасни и за шофьорите, и за пешеходците. За два месеца над 10 са загиналите там.
„Несъобразеното шофиране, високата скорост и липсата на опит при младите шофьори“, тези причини за катастрофите изброява Нина Иванова.
Статистика показва, че в града повечето от тежките ПТП-а са причинени от млади шофьори или от водачи, употребили опиати. Експерти определят областта като най-натоварена откъм трафик.
„Защото в Пловдив, освен че преминава магистрала „Тракия“, имаме и друг критичен участък – пътищата Плодив-Карлово и Смолян-Асеновград. Тези три критични трасета водят до многото на брой катастрофи. Липсват и стационарни камери – това също е проблем“, каза Владимир Тодоров от Асоциацията на пострадалите при катастрофи.
Подобна е ситуацията и в София. На Околовръстен път са заснети едни от най-големите скоростни нарушения в столицата. Там се шофира с над 200 километра в час при ограничение от 80 километра в час.
На поставеното електронно табло за скорост се вижда, че не липсват нарушения. Част от водачите шофират със 100 километра в час. Други намаляват при вида на камера, която снима.
От полицията уточняват за bTV, че средно 700 екипа на ден следят за нарушения в страната. И още – от началото на годината досега хванатите да управляват кола след употреба на опиати са над 7200.
„Произшествията след употребата на алкохол за този период са 433. Миналата година са били 500“, пояснява главен инспектор Лъчезар Близнаков от „Пътна полиция" и допълва, че най-много катастрофи тази година са станали след несъобразена скорост.
„На второ място е отнемането на предимство – било то на друга кола, било то на пешеходци. А на трето място са неправилните маневри“, обяснява още главен инспектор Близнаков и апелират „никога да не подценяваме шофирането“.