ТЕЛК реформата отново е на дневен ред. Броят на комисиите да бъде удвоен, за да се сложи край на дългото чакане за освидетелстване, предвижда Здравното министерство.

Това ще се случи чрез разкриване на комисия във всички държавни и общински многопрофилни болници, както и в онкологичните центрове. Идеята е комисиите да са поне две в университетските и в областните болници.

Очаква се с тази промяна ТЕЛК-овете да се увеличат от 70 на поне 150. От действащите в момента комисии - по-малко от половината издават решенията в срок, а 15 ги бавят повече от една година. Най-дълго хора със заболявания са чакали четири години.

Снимка: bTV

„Може би това е и целта - когато има повече комисии, да няма оправдание, че са затрупани с работа и не може да се свърши работата. Но едно хубаво нещо се случва - че няма да се връщат многократно от НЕЛК към ТЕЛК решенията, а НЕЛК трябва да се произнесе“, каза Веска Събева, асоциация на родителите на деца с епилепсия.

Снимка: bTV


Ще са нужни поне по трима лекари за един ТЕЛК, което ще струва по над 10 000 лева на комисия месечно, изчислява министерството. Началниците на клиниките ще са задължени да участват в тях. Но лекари в системата не виждат как реформата ще се осъществи на практика.

„Ние всички сме пенсионери в ТЕЛК. Няма млад лекар. Сега търсим детски лекар, не можем да намерим. Има много майки, които разчитат да дадем проценти, но нямаме детски лекар“, коментира темата д-р Ели Рангелова, председател на ТЕЛК Първи състав във II МБАЛ.