Както всяка година, и тази в инициативата „Да изчистим България заедно“ обърнахме специално внимание на морето, реките, язовирите и езерата.
С помощта на хиляди доброволци и партньори на кампанията се гмурнахме надълбоко, филтрирахме крайбрежието за пластмасови отпадъци със специален трал, почистихме плажовете и бреговете.
Открихме и премахнахме боклуци, на които мястото им е не е във водата, нито на брега. Сред тях - телевизор на пясъка, бельо, изхвърлено в чашката на язовир „Ивайловград“.
Така любими и посещавани водни пространства станаха по-чисти.
Два дни трал, разработен от фондация "Океани без боклуци", обикаля Бургаския залив, за да събира от морето пластмасови отпадъци.
"Не сме създали супер технология, но тя е много ефективна при филтрирането на морето от пластмаса. Черно море е относително чисто. Това може да се дължи на морските течения или на културата на хората", каза Джон Суъл от „Океани без боклуци“.
Събраните отпадъци ще бъдат сортирани и преработени.
"Специално бутилките биха могли да бъдат рециклирани и вложени в изделия като тениски, обувки - различни неща, които биха могли да бъдат произведени от рециклирана пластмаса и да им се даде втори живот", обясни Цветанка Тодорова от Браншова асоциация Полимери.
Над 200 доброволци се включиха в почистването на брега на парк „Росенец“.
Ученици, студенти и учени, част от проекта "Пирати на пластмасата", почистиха един от посещаваните, но безстопанствени плажове в Бургас. Включиха се и плажуващи.
Министърът на околната среда Петър Димитров, заедно с водолази, чисти морското дъно край нос Галата.
Учени от Института по океанология, служители на Басейнова дирекция и екоинспекцията пък чистиха плажа в Аспарухово. По данни той е третият най-замърсен в България, основно с пластмаси.
В почистването се включиха и партньори на кампанията. Със семействата си събраха близо 100 чувала с пластмаса, опаковки от храни, стари плажни чадъри.
Стотици доброволци и лица на bTV се включиха в кампанията на Панчарево.
Доброволци чистиха на различни локации и в Пловдив. В парка около Гребния канал ентусиастите се пребориха с огромно количество битови отпадъци.
Доброволци почистиха километър от водната ивица на язовир „Ивайловград“. Отново сред „находките“ беше бельо.