В началото на март компанията "Йеттел", собственост на чешката ППФ, поиска от Комисията за защита на конкуренцията да забрани придобиването на мрежата на едни от най-големите разпространители на телевизионни програми от страна на собственика на "Виваком" – "Словения Броудбанд".

„За случая с Булсатком знаем от известно време. Първо, ние бяхме загрижени, когато новият собственик не е уведомил своевременно българския антитръстов надзорен орган навреме, съгласно разпоредбите. А напоследък се оказа, че новият собственик на инфраструктурата на Булсатком може да има господстваща позиция на пазара, което очевидно е притеснително. Затова повдигнахме този случай пред КЗК, като поискахме от комисията официално да разследва случая. Очевидно е в интерес на всички пазарът да остане конкурентен. Това е интересът на PPF и смятам, че е в интерес на българските потребители“, заяви Марек Слачик, директор на PPF Telecom Group за Централна и Източна Европа

В края на миналата година в медиите беше повдигната темата, че "Юнайтед груп" е дала заем на дружеството "Вива Корпорейт България" за финализиране на сделката по придобиване на "Булсатком".

От телекома А1 също са представили становище до антимонополната комисия:

„Ако информацията в медиите отговаря на истината, то има основание да се заключи, че е налице опит на United Group (групата, която е собственик на Виваком България ЕАД) да придобие пряк контрол над дейността на Булсатком, без нотифицикация на сделките пред КЗК, както изисква законът.“

"Това допълнително изостри вниманието на обществеността и сектора по отношение на сделките около Булсатком и породи необходимост КЗК да направи по-детайлен анализ на сделките и ефекта им върху засегнатите пазари на електронни съобщителни мрежи и/или услуги. В противен случай е възможно чрез сделката да се засилят пазарните позиции на участващите предприятия в ущърб на конкурентите и потребителите“.

От Комисията за регулиране на съобщенията уточниха за bTV, че са предоставили информация на проверяващите от антимонополната комисия и ще продължат да им съдействат в бъдеще.

„Със сигурност това нещо ще го анализират и предоставят като информация КЗК. Аз затова казах ние много внимателно следим процеса в рамките на това, което сме компетентни и информацията, която можем да им предоставим смятам, че е достатъчна и изчерпателна, за да не се получи създаване на небалансирана и некоректна конкурентна среда, която най-малкото би повлияла много зле на този пазар“, сподели Иван Димитров, председател на Комисията за регулиране на съобщенията.

От Булсатком и Юнайтед Груп получихме писмен отговор по темата:

„Булсатком счита действията си по продажба на излишни за дружеството активи, вкл. част от електронната съобщителна мрежа, включваща мобилна и фиксирана инфраструктура, за законни и изцяло подчинени на бизнес логиката на развитието на компанията.

"Приветстваме осигуряването на здравословна и конкурентна среда в сферата на телекомуникациите в България. Уважаваме регулаторните органи и съдействаме с всякаква информация, която се изисква от нас. Вярваме, че КЗК ще се произнесе обективно по казуса“.

"Считаме искането на "Йеттел България" към Комисията за защита на конкуренцията да обедини процедурата по проверка на придобиването на Bulsatcom от Viva Corporate с процедурата, инициирана от Slovenia Broadband, за необосновано, безпочвено и абсурдно".

"Йеттел България" иска от българския регулатор да обедини една проучвателна процедура, в която страна е Viva Corporate, с процедура относно нотифицирани сделки, по която страна е Slovenia Broadband. Това са различни типове производства с различни участници, които действат в различно качество". 

"Процедурата по разглеждането на уведомлението на Slovenia Broadband се отнася до придобиването и обратния лизинг на част от активите на Bulsatcom".

"Считаме, че целта на отправеното от "Йеттел България" искане е да осуети процеса, за да забави и усложни процедурата по вземане на решение по отношение на уведомлението, подадено от Slovenia Broadband. Нещо повече, с тези си действия "Йеттел България" цели единствено да навреди на бизнеса на United Group в България“.

От Браншова Асоциация на Българските Телекомуникационни Оператори също коментираха за bTV:

„Нашата позиция, позицията на Браншовата организация на българските телекомуникационни оператори, която в същността си е асоциация, защитаваща интересите на малките и средните оператори, е, че ако има концентрация, тази концентрация при всички случаи би изкривила пазара и това не е в интерес на потребителите. И смятаме, че тука е ролята на институциите – институцията, която е призвана да съблюдава дали няма изкривяване на този пазар, е комисията за защита на конкуренцията. И затова нашата категорична позиция е, че КЗК следва да има санкция, тоест да одобри или да не одобри такава сделка", сподели Ангел Василев, председател на БАБТО.

Потърсихме за коментар Комисията за защита на конкуренцията. От там ни увериха, че след края на проверките ще дадат изчерпателна информация по казуса.