След поредицата наводнения в страната, екоминистерството търси кой е собственик на близо 270 язовира. Повечето водоеми са изоставени и никой не ги поддържа.
До голяма част от язовирите, които съществуват на хартия, но реално никой не е проверявал от години, достъпът е труден. Само в района на Камено, водоемите с неизяснен статут са четири, а състоянието им - критично.
Авт. „До основния изпускател няма достъп, то въобще не може да се разбере има ли няма ли" - „Ако искате да направим опит, но мисля, че в тези драки някой ще остане".
„Техническото състояние, според мен, е предаварийно...Просто тук се вижда, че не е стопанисвано много отдавна”, коментира инж. Сидер Сидеров от „Язовири и каскади” към НЕК.
Язовирът сега е замръзнал, но когато не е, изоставеното съоръжение е опасно, защото е пълно до горе и прелива.
За щастие, около язовира, който е общински, няма населено място, но при висока вълна, водата може да залее магистрала Тракия.
Друг непознат за държавата водоем се оказва частно съоръжение. Собственикът твърди, че е за напояване на животни и смята да го огради.
Има и изоставени държавни язовири в тежко състояние.
„При първоначалния оглед се установи, че са зле поддържани, със скъсани язовирни стени... Нарушенията са липса на аварийни планове, непочистени сухи и мокри откоси на язовирните стени, съмнение за неизправност на спирателни кранове", обясни Събина Русева от Басейнова дирекция – Бургас.
Областният управител на Бургас Вълчо Чолаков посочи, че трябва да се обследва дали си струва един язовир да продължава да съществува като такъв или по-добре да бъде ликвидиран.
Последната дума ще има екоминистерството, а целта е да няма неподдържани язовири.