Идната седмица започнат директните плащания по Схемата за единно плащане на площ (СЕПП) за 2014 г. и останалите 30 процента от националните доплащания. Общата сума е около 1 млрд. лв. Това съобщи в Русе в отговор на въпрос министърът на земеделието и храните Десислава Танева.
Според нея политиката, която държавата ще провежда в настоящия програмен период, свързана с т.нар. "обвързана подкрепа" - повече от 232 млн. лева, насочена към секторите животновъдство и плодове и зеленчуци, ще даде посока на развитие и на увеличаване на този вид производства.
"Кога ще го усетим като потребители, със сигурност това е един дълъг процес", коментира Танева. Производството на български плодове и зеленчуци в следващите години ще се увеличава, но това трябва да бъде дългосрочна стратегия и държавна политика, смята министърът.
По думите на Танева, има два пътя за тютюнопроизводителите у нас след 2020 г., когато ще спрат европейските субсидии. Единият е свързан с ориентирането към конкретен сорт тютюн със съответното качество, който да има пазарно търсене и да осигурява самоиздържане на производителя. Това обаче изисква да се направи пазарно проучване за търговията, качеството, сорта на този вид тютюн и съответните дадености на мястото, където е тютюнопроизводителят.
Другият вариант е свързан с програмата за развитие на селските райони, която стартира тази година. "Смятаме, че специалната тематична подмярка за инвестиции в малките стопанства е много добър инструмент, който може да помогне именно на тези малки производители, каквито са тютюнопроизводителите, да използват, за да могат да започнат и друга земеделска дейност", каза Танева.