Административният съд в Шумен определи като незаконни таксите за предучилищните групи в детските градини. Това е първият град, в който магистратите считат, че родителите не трябва да плащат за задължителното предучилищно образование.

Разград, Шумен и Исперих са градовете, в които съдът е обявил, че не трябва да се плащат такси за предучилищната подготовка. Отмяната на таксите в Исперих дори е потвърдена и от ВАС.

Поредицата от решения поставя много въпроси: Как общините мотивират сумите, които събират, какво мислят родителите, няколко съдебни решения правя означават ли, че таксите в цялата страна са незаконни, и дали там, където съдът ги отмени, семействата ще могат да си търсят парите обратно.

Вносител на жалбата срещу таксите в шуменския съд е Ангел Трайков. „Категорично съм убеден, че тази такса противоречи на закона за народната просвета и тя не трябва да се събира от родителите,” твърди той.

Общината се кани да обжалва. „Вярно, че има стандарти по делегираните дейности, за които общината получава пари от държавата, но те са крайно недостатъчни,” коментира пред bTV Валентина Велева, адвокат на Община Шумен.

Държавата отпуска около 1700 лева за дете в предучилищна група в градината и 930 лева за полудневно обучение в училище на 5 и 6-годишните. В София родителите на деца в предучилищни групи плащат 60 лева на месец.

„Ние събираме такса, която покрива храненето и дейности, които се предлагат в детските градини. Дали родителят ще си плаща на място за столово хранене, или ще ги дава на общината - разлика няма, резултатът е същият,” смята зам.-кметът на Столична община Тодор Чобанов.

Омбудсманът вече е чувал тези аргументи и е преглеждал много жалби срещу таксите. „Таксата за предучилищно образование очевидно е незаконна. Само съдът е компетентен да каже дали е законна, или не, а щом има постоянна съдебна практика , че такива такси в общините са незаконни, значи е незаконна и общините трябва да се съобразят това нещо, а не да играят на инат,” категоричен е Константин Пенчев.

Отново според омбудсмана, щом предучилищната е задължителна, не трябва да се плаща. „Всички общински съвети трябва да знаят, че тези наредби ще бъдат премахнати рано или късно. Ние обаче караме хората да ходят по съдилища и да си губят времето,” допълни Пенчев.

Заедно с други родители от Шумен Ангел Трайков очаква реакцията на тяхната Община. „Изчакваме да видим дали администрацията ще обжалва пред ВАС, за да заведем колективен иск за връщане на парите на хората, които са били събрани неправомерно,” обясни той.

Омбудсманът обаче обяснява, че дори в един град съдът да отмени таксите, решението не действа със задна дата и родителите няма да могат да поискат парите си обратно.

От Министерството на образованието обещаха да отговорят как съдебните решения срещу таксите за предучилищните групи ще променят политиката. От там обаче поискаха малко време, за да се сформира екипа и да се обсъди ситуацията.