Нивото на безработица е нараснало през летните месеци. Това показват данните на Агенцията по заетостта.
Броят на регистрираните безработни в края на август е 149 349, което е с 1753-ма души повече в сравнение с юли.
В столицата за едно работно място се борят средно по двама души.
Въпреки това, в някои сфери има недостиг. С началото на учебната година най-голямо е било търсенето в областта на образованието - най- вече за преподаватели в детски градини и начални учители.
Бизнесът има нужда предимно от работници за преработващата промишленост. Липсват кадри и в обслужващата сфера - търговия, хотелиерство и ресторантьорство.
Румен Георгиев е барман близо две години. Изкарал е няколко курса и е сменил няколко заведения. Харесва професията, но споделя че има все по-малко желаещи да я работят.
„Със сигурност беше определящо работното време, понеже в тази професия, може да е гъвкаво, може да имаш допълнителен доход под формата на бакшиш“, смята Георгиев.
Данните сочат, че в столицата работодателите търсят най-много продавачи, персонал за заведенията и хотелите. Павлин е собственик на бар и също има сериозен проблем с наемането на кадри.
„Затварянето и отварянето по време на COVID и те се чувстваха несигурни и тогава много от младите хора се преориентираха в други професии“, каза Павлин Петров, собственик на бар.
От висококвалифицираните специалисти в София се търсят най-много медицински сестри, постоянна нужда има и от оперативни счетоводители. Но те често попадат в графата продължително безработни.
В София е под 20%, в страната е малко по-висок, там е около 27%. В нашите регистри имаме също доста хора с висока квалификация, но с ниска мотивация, обясни Иво Иванов, който е началник отдел в Агенция по заетостта.
Само след няколко години гладът за кадри в най-дефицитните професии ще се превърне в сериозен проблем за работодателите - ще липсват работници в производството и машиностроенето, както и шофьори.