Столичните общинари решиха да увеличат капитала на банката, която управляват. Дискусията около решаването на въпроса отново не се размина без скандали в Съвета. Въпреки разногласията си членовете на СОС се обединиха – донякъде, за да не изпускат контрола върху финансовата институция.

С обвинения за неефективно управление и даване на договори и кредити на приятелски фирми на властта съветниците от БСП отново се опитаха да не допуснат решението за увеличение на капитала на банката.

На миналото заседание „червените” общинари напуснаха Сесията на съвета и се наложи точката в дневния ред за разглеждане на доклада за Общинска банка да бъде отложена поради отсъствието на кворум.

Днес те гласуваха „против”, двама се „въздържаха”, а всички останали 43-ма съветници гласуваха „за".

Целта е с увеличението на капитала Столична община да удържи контрола върху банката, в която е мажоритарен акционер, и да подобри финансовото й състояние, обясни кметът Йорданка Фандъкова. От миналата досега година банката е регистрирала приход от над 3 млн. лв., а разходите са намалели с около половин милион.

Намеренията на мнозинството обаче останаха неразбрани в редиците на опозицията. Атанас Атанасов от групата на СДС и ДСБ заяви, че Общинска банка отново се превръща в партийна хранилка на управляващите.

„Има огромни кредити, които се дават на фирми, които са близки на управляващите. Не се обяснява защо този или онзи се назначава. Големите кредити в банката се отпускат с волята на министър-председателя, той се разпорежда с бюджета на Общинска банка, каза Атанасов.

Въпреки това той и „сините” му колеги подкрепиха увеличението на капитала, за да не бъде загубен контролът на общината над финансовата институция.

Любомир Дацов от НДСВ също се включи в темата в този й вид, като предупреди, че ако има политическо управление на банката, рано или късно ще се стигне до нейната приватизация.

От БСП пък предложиха да се създаде комисия с достъп до документите на банката, за да не остават въпроси без отговори.

Представителите на управляващата партия в СОС изразиха съжаление, че решението за увеличение на капитала се е проточила твърде дълго. „Ако бяхме изпреварили това нещо, сега щяхме да имаме 75% участие в общината, а миноритарният собственик – 22,8%. Сега не съм сигурен дали това ще се получи, но ще опитаме. Вече тайни няма и ще очакваме реакции”, заяви вносителят на доклада Орлин Алексиев.