Днес освен Трифон Зарезан, отбелязваме и св. Валентин. Кой, къде и как ще празнува? Отразява ли се инфлацията на любовта?

Свети Валентин е покровител на влюбените. Проучване на Българската ритейл асоциация показва, че козметиката и бижутата са най-купуваните подаръци.

За да зарадват любимите си, българите купуват още плюшени играчки, луксозни шоколадови бонбони, дрехи, обувки, чанти и аксесоари. По-практичните пък внимават да не сгрешат и използват подаръчен ваучер, с който всеки може да реши какво да си купи.

Търговци отчитат 20% ръст в цените на годежните пръстени.

„Инфлацията със сигурност е един от най-важните фактори, но при скъпоценните камъни повлия и войната, тъй като 30% от добива на скъпоценни камъни идва от русия. А със санкциите и добивът намаля“, обяснява Тихомир Янков, управител на магазин за бижута.

У нас най-предпочитани са традиционните модели с един или повече от един диаманта в комбинация с бяло злато. В повечето случаи българите са готови да отделят между 2000 и 3000 лв., отчитат още търговци.

„Един от най-продаваните модели е този. в средата имаме централен камък с много добри качества и отстрани много малки диаманти. И отдалеч изглежда като много голям и струва около 3000 лв. Преди увеличението той струваше 2400-2600 лв.“, казва още Тихомир Янков.

Експертите припомнят: правоъгълните диаманти са по-скъпи от овалните. Ако бюджетът ви не позволява по-голям камък, можете да търсите дизайн тип „клъстър“ - по-малки диаманта в група. Кутийката също е важна.

Но все пак най-важна е любовта.