Нов модел на финансиране на вероизповеданията у нас одобриха депутатите. Само тези от тях, които надхвърлят 1% от населението, ще получават субсидия от държавата. Това са само две от всички религии, изповядвани у нас.
Само източното православие и мюсюлманството отговарят на този критерий. Те ще получават субсидия на принципа на партиите, но не повече от 15 милиона лева годишно.
Останалите религии ще се финансират както досега, чрез бюджета и дирекция „Вероизповедания” на МС. Това предвижда общият законопроект, внесен от ГЕРБ, БСП и ДПС.
Отделният законопроект, внесен от „Обединените патриоти”, цели спиране на чуждото влияние върху определени религиозни общности в България и избягване на радикализма, пише в мотивите.
Патриотите предлагат още свещениците да са само българи, а проповедите – само на български.
„Ако това остане така в крайния вариант, арменските църкви в България ще бъдат затворени. Да направим така, че да постигнем целите си, но да не попречим на традиционните вероизповедания в България, които спазват законите и са лоялни към своята родина”, призова Николай Тишев от БСП.
ГЕРБ обявиха, че парите ще бъдат осигурени, и това вече е договорено и с финансовия министър. „Никой не е намирал политическа воля да осигури необходимия държавен ресурс, за да се финансират вероизповеданията в България и по този начин да ограничим възможността от външно влияние на други държави”, каза лидерът на ПГ на ГЕРБ Цветан Цветанов.
И двата закона бяха приети почти единодушно. Тепърва спорните текстове ще бъдат изчиствани от работна група, която има срок на действие 21 дни. Ако партиите се разберат, заплатите на свещениците ще бъдат изравнени със заплатите на учителите.