Спорният закон за горите беше приет на първо четене. Запазва се старият режим за строеж на писти и съоръжения - само след смяна на предназначението на горските територии.

Преработката на закона се наложи, след простести на екоорганизация и граждани, което доведе и до президентско вето.

Със запазването на стария режим инвеститорите ще трябва да плащат такса, за да строят. Опозицията обаче се възмути, че наново трябва да гледа закона.

„Не разбирам господа управляващи, защо го вкарвате този законопрект. Колко пъти трябва да ядете шамари от всички страни,” каза депутатът Пенко Атанасов от Коалиция за България.

„Видяхме как министър-председателя на колене с еколози, към които имам огромен респект, на колене правят законодатлства, това да, това не, този член става, този не става,” коментира Юнал Тасим от ДПС.

Що се отнася до вече съществуващите лифтове, те ще получат 20-годишно право на строеж без терените да се изключват от горския фонд. В тази графа попадат съоръженията, строени преди 1987 година. Тази поправка идва от страна на екоорганизациите, които са на мнение, че така ще се подменят лифтовете над София.

„Оттук насетне дебатите могат да продължат, но моето лично мнение е, че и двете страни и особено операторът на съоръженията, трябва да вървят към сближаване на позициите,” заяви Десислава Танева, председател на земеделската комисия.

БСП и ДПС този път съзряха любизъм в други текстове, които имат намерение да атакуват пред Конституционния съд. Те засягат добива на дървесина.

„Над една трета от дървесината в България ще се дава на определин лица, на определини фирми, на неконкуретни цени,” каза Димчо Михалевски, депутат от Коалиция за България.

„Моля проверете всички текстове няма такива стратегически партньори,” отвърна Десислава Танева.

Очаква се законопроектът да бъде приет в окончателния му вид преди депутатите да излязат в лятна ваканция. 

Веднага след гласуването на Закона за горите от сдружение „Природа за хората и регионите” поискаха среща с премиера Бойко Борисов. Те настояват той да бъде обсъден отново, защото сега той отразява само исканията на еколозите за сметка на икономическите. Ако срещата не се състои между първо и второ четене, те ще се обърнат към еврокомисаря по правосъдието Вивиан Рединг.

Стотици екоактивисти и граждани протестираха няколко пъти в столицата през изминалите седмици заради лобистките по тяхно мнение предложения за промени в Закона за горите. Най-спорна бе именно клаузата, която предвиждаше да не се променя предназначението на горските територии при инвеститорски намерения за строене на писти и други съоръжения.

След като правителството покани спорещите страни на дебати, беше постигнат консенсус по много от параметрите в закона.

В същото време обаче се проведоха и протести на жители от общините Банско и Разлог, които настояваха първоначално предвидените законови промени да се запазят. Причината – икономическо развитие на малките общини в планинските райони.