Стотици са опасните сгради в цялата страна и всеки ден има риск за живота на минувачите. 300 от опасните постройките са в Пловдив.
Това стана ясно, след като тухла и мазилка паднаха върху 8-месечно бебе в центъра на Пловдив.
Докато 8-месечната Катерина се възстановява в дома си от травмите, които получи при удара, районната прокуратура разпореди проверка за причиняване на телесна повреда по непредпазливост и нарушаване на правилата за безопасност.
Ще се проверяват документите на сградата, ще се изискат документи за проведени ремонтни дейности, за да се установят причините за инцидента. До три дни трябва да има яснота кой е виновен.
Родителите на 8-месечната Катерина настояват виновният за инцидента да понесе своята отговорност. Бебето е прекарало тежка нощ. Освен хематом по главата и ожулвания по лицето се появили още подутини по тялото.
Собственикът на сградата заяви, че още преди два месеца и половина е поискал от район „Централен” разрешение да обезопаси покрива на сградата. Отказано му е, тъй като тогава още не е имал разрешение за ремонт от националния институт за недвижимо културно наследство.
От Института за културно наследство обаче твърдят, че вина за инцидента носи собственикът.
А опасните сгради в центъра на Пловдив са стотици. Кметът на район „Централен” коментира, че максималното наказание, което могат да наложат, е глоба от 1000 до 5000 лв.
След инцидента вчера от район Централен разпоредиха незабавен обход на регистрираните опасни сгради. Прави се оценка и на всички останали къщи.
Опасни сгради има и в София. Статистиката на Столичната община сочи, че около 600 сгради са потенциално опасни за живота на преминаващите покрай тях хора. Около 400 от тях се нуждаят от укрепване или премахване на елемент, който е опасен за минувачите. Над 30 са опасните сгради, включени в списък за премахване.
В подобно състояние са и сгради с няколко собственици, които не могат да се разберат кой да плати ремонта или премахването им.
„Масово има случаи, в които има по една баба и дядо или някой, който не иска да дава пари, другите не искат да покриват техния разход, затова се стига до общината", коментира арх. Влади Калинов, директор на строителния контрол в София.
В момента тече търг за избор на фирми, които да премахнат над 30-ет опасни сгради в столицата. А за част от сградите, паметник на културата, се подготвят промени, с които да се превърнат в обществено полезни.
"Общината ще направи ремонта за сметка на данъкоплатеца и след това ще ползва например за 10 години жилищните площи, магазини", обясни зам.-кметът по култура Тодор Чобанов.
Идеята идва от Франция, където е била приложена още през 70-те години. У нас е подходяща само за малките сгради паметник на културата, чиито собственици нямат пари да ги поддържат. За останалите единственият вариант е да се налагат глоби, които стигат до 100 хиляди лева.
В София вече има наложени няколко максимални глоби от 100 хил. лв. на собственици на сгради паметник на културата. Те обаче се обжалват и съда често ги намалява.