Стотици хора с увреждания и онкологични заболявания трябва да чакат с месеци, за да получат свидетелство от ТЕЛК за трайно намалена работоспособност. Причината –  една от комисиите в Бургас временно прекъсва дейността си.

Комплексният онкологичен център в Бургас обслужва хиляди пациенти. Всяка година в него 3000 души чуват диагнозата „рак”. Една от тях е Йоана Гюрова. След първоначалния шок от диагнозата, следва лечение – операция и терапии, които продължават и до днес.

Съвсем скоро й предстои оценка от ТЕЛК, за да получи решение за трайно намалена трудоспособност. Разбира обаче, че комисията в болницата, в която се лекува, вече не работи. Така започват притесненията й.

„Много по-голяма част от пациентите са в много тежко състояние и да чакат на обща ТЕЛК, би било твърде тежко за тях”, казва тя и подчертава, че това би довело до струпване на хора с тежки заболявания пред другите комисии в града, което пък ще доведе до забавяне.

ТЕЛК дава на пациенти като Йоана Гюрова процент трайно намалена трудоспособност. Хората с онкологични заболявания или увреждания имат право на инвалидни пенсии и други помощи от държавата. За да ги получат обаче, се нуждаят от решението от експертните комисии.

А освен пациенти от Бургас, болницата обслужва и област Ямбол. Единствената алтернатива пред всички, които се лекуват в онкологичния център, е да чакат решение от другите експертни лекарски комисии в града. Заради струпването на хора обаче то може да отнеме месеци, опасяват се пациентски организации.

„Достатъчно тежък е животът на хората с онкологични заболявания и до ТЕЛК достигат онези, които действително имат сериозна драма със заболяването”, заяви Евгения Александрова от Асоциацията на пациентите с онкологични заболявания.

Самата тя разказва, че преди дни комисията е издавала решения, но е обяснявала на пациентите, че заради липса на финансиране те са едни от последните.

Решението за отваряне на ТЕЛК към здравното заведение идва в края на миналата година. Тогава получават и разрешение от Министерството на здравеопазването. Няколко месеца по-късно обаче проф. д-р Христо Бозов получава друго писмо от ведомството. В него става ясно, че финансиране за комисията няма да има. Следва и втори отказ. Така ръководството на центъра взема решението, че териториалната комисия временно прекратява дейността си – само няколко месеца след започването й.

„Срещнах се и с онкоболните, обясних им ситуацията и търсим решение за тази патова ситуация, която според мен е чисто бюрократична, защото и парите, които идват за една експертиза, не са чак толкова много, те са 27 лева на експертиза.“, казва проф. д-р Бозов, и се опасява, че някои от пациентите с онкозаболявания нямат време, за да чакат решение от комисиите. 

Казусът е различен, смятат от Министерството на здравеопазването. Проблемът идвал заради противоречие в два закона – според единия ТЕЛК може да има във всички лечебни заведения. Това е регламентирано в Закона за здравето – „Териториалните експертни лекарски комисии се откриват и закриват от директорите на регионалните здравни инспекции съгласувано с министъра на здравеопазването към държавни и общински лечебни заведения за болнична помощ, центрове за психично здраве, центрове за кожно-венерически заболявания и комплексните онкологични центрове.”

Министерството няма задължение да финансира откритите ТЕЛК-ове във всички болници, казва Законът за лечебните заведения – „Министерството на здравеопазването субсидира държавни и общински лечебни заведения за болнична помощ и държавни и общински центрове за психично здраве… за медицинска експертиза, осъществявана от ТЕЛК.”

На запитване от страна на bTV те отговориха, че планират промени в същия закон, които да позволят финансирането на работата на комисиите и в Комплексните онкологични центрове.

От община Бургас обясниха, че планират да проведат разговори за финансирането на ТЕЛК с ресорното министерство заради големия брой пациенти, които онкоцентърът обслужва. Те обаче ще се отнасят за следващата календарна година.