Единен закон за развитие на планинския туризъм - това пожелаха в началото на зимния сезон фирмите, които стопанисват ски съоръженията в големите ни курорти.
Според данни, съобщени от заместник-министъра на икономиката Бранимир Ботев и вицепремиера Даниела Бобева, България се посещава от около 420 000 туристи годишно, за да карат ски. 36% е ръстът на нощувките на чужденци в трите зимни курорта в страната.
Данните бяха изнесени по време на дебати, организирани от вестник „24 часа", под мотото „Да отпушим българските ски курорти". В нея участваха фирмите, които стопанисват съоръженията в големитеи курорти, кметове, както и представители на властта. Участниците се обединиха около мнението, че у нас няма ясни правила за развитие на ски туризъм.
„Липсват правила по отношение писта, зимно съоръжение, няма кой да дисциплинира играчите на терен”, заяви Дора Янкова от Коалиция за България.
„Гаранцията за хората да нямат притеснения за това, че ще се наруши балансът в природата - това са правилата”, подчерта столичният кмет Йорданка Фандъкова.
„В общественото съзнание се е загнездило представата за презастрояване, за рязане на дървета, за унищожаване на природа, ние едва ли правим достатъчно за това да кажем режем ли повече дървета, дали спазваме правилата. т.е. комуникацията ни с обществото по този сектор не е била добра”, констатира вицепремиерът Даниела Бобева.
Затова от бранша поискаха закон за планинския туризъм. „Колкото повече планински курорти има в България, толкова по-добре ще бъде позиционирана страната, повярвайте ми! Ставаме дестинация”, коментира Нели Сандалска, представител на „Бороспорт” АД. Нито една еко-организация не участва в дискусията.
Докато се обсъждаше стратегията за развитие на бранша, планинските спасители на Витоша демонстрираха готовност да посрещнат първите туристи. Здрави алпийски въжета, карабинери, каски са само част от екипировката на спасителите.
„Най-важното за планинските спасители е да си запазят живота и здравето при действията, които извършват по време на спасителната акция”, заяви ръководителят на софийския отряд към Планинската спасителна служба Радко Марков.
Бедстващите също трябва да знаят основни неща. „Те трябва да изчакат спасителния екип да дойде и да ги спаси”, обясни Марков.
От планинската спасителна служба съветват всички туристи да са подходящо екипирани. В столичния отряд на планинската спасителна служба има 110 спасители, 90 от тях са доброволци. Всеки минава през двугодишен курс на обучение за спасител.
Все още не се знае кога сезонът на Витоша ще бъде официално открит. Пистите в Банско и Боровец отварят тази събота, а в Пампорово скиорите карат от миналата седмица.