За почти 100 годишната си история храм-паметникът „Св. Александър Невски” е ремонтиран едва два пъти. Последният път е преди десет години, когато бяха реставрирани златните кубета на храма.

Подръжка на стенописите обаче не е имало. Затова днес част от изписаните преди век образи на светци вече са изчезнали, а реставраторите са убедени, че процесът ще продължи.

„Ако не се вземат мерки, ще започнат все по-бързо и по-бързо да протичат разрушителни действия,” категоричен е доц. Здравко каменаров, който е реставратор в Художествената академия.

За окаяното състояние на рисунките обаче допринася и един малко известен факт - сгрешена технология. За да се завърши по-бързо храма, преди 100 години художниците използват оцет в боята. „Оцетът действа върху варовия слой да го разрушава и в момента живописта се отделя от самата стена,” обясни пред bTV доц Здравко Каменаров.

За разрушаването на ценните стенописи има и още фактори. Свещеникът Антоний Милушев разказа, че покривът на храма капе на две места, а при топенето на снеговете в южната част събирали водата в легени.

Възстановяването на близо 9 декара стенописи ще отнеме години, а по предварителна оценка ще струва 3 млн. лв. Храмът обаче няма как да поиска тези средства, защото няма нотариален акт. От министерството на културата все пак са готови да отделят малка сума.

„Не е постъпвало искане за ремонтни дейности по храма. Сумата, която можем да отпуснем, ще бъде изключително малка,” коментира пред bTV Уляна Малеева, директор дирекция „Културно наследство" в Министерство на културата.

Докато институциите си прехвърлят топката, най-известният български храм ще посреща християните тъмен и изоставен.