Строителството на "Южен поток" в България започва. Първите тръби, които трябва да бъдат положени на българска територия, тръгнаха за България от завода в Германия. Те ще се складират на варненското пристанище и трябва да бъдат монтирани най-късно през юли.

Макар Европейският парламент преди две седмици да гласува изрична резолюция срещу тръбата "Южен поток", а Европейската комисия да критикува България, подготовката за мегастроежа върви по график.

930 километра – на практика цялото Черно море ще бъде пресечено по дължина, за да бъдат свързани Русия и България чрез новата газова връзка. Малкото реално свършена работа по "Южен поток" до момента е производството на самите тръби в Дюселдорф.

Компанията не допусна екипа на bTV да снима самия процес на правене на тръбите, но предостави фирмени кадри. Газопроводът ще минава по дъното на Черно море на дълбочина до 2200 метра.

Според енергийни експерти "Южен поток" е важен, защото през следващите 15 години залежите на газ в Европа ще намалеят наполовина, а потреблението ще продължи да расте. Дори "Южен поток" няма да успее да задоволи напълно този газов глад. На фона на кризата между Украйна и Русия проектът става все по-противоречив.

Европейският съюз обаче е все по-критичен към България заради опитите на парламента да легализира строежа на тръбата против евродирективата, която задължава и други конкурентни да пренасят през съоръжението алтернативни количества газ. Ако Брюксел не осуети строежа, по "Южен поток" ще потече газ в края на 2015 г.