От днес официално страната е в предизборна кампания. Вотът за Европейски парламент е на 26 май. Кампанията ще продължи от днес до 24 май, на 25 май е ден за размисъл.
На евровота ще се борят 13 партии, 8 коалиции и 6 независими кандидати – общо 318 желаещи да станат евродепутати.
Тъй като началото на агитацията съвпада с Великденските празници, някои политически сили няма да имат официално откриване.
Голямото събитие за ГЕРБ ще бъде на 19 май, когато ще присъства кандидата на ЕНП за председател на ЕК Манфред Вебер.
За БСП дата е 1 май, а в деня на труда ще пеят Тоника СВ и Николина Чакърдъкова. ДПС и водача на евролистата и лидер на партията Мустафа Карадайъ тръгват из страната с автобус.
ВМРО ще открие кампанията си в неделя и ще продължи и с инициативата си „Да се хванем на хорото”. Коалицията около Демократична България вече стартираха агитацията на 24 април с Д2 и Ревю.
Кампанията на „Атака” ще бъде разобличителна за ЕС, НФСБ ще разчита на срещи по места.
A следващата седмица ВОЛЯ ще получи отново подкрепа от лидера на френската крайна десница Марин льо Пен.
И за Европа, и институциите започна кампанията с призив хората да гласуват в името на бъдещите поколения.
У нас според експертите, активността ще е слаба и то заради скандалите около апартаменти и тераси. А до урните се очаква да отидат малко над 2,2 млн. избиратели.
„По-ниската избирателна активност означава по-голяма тежест на твърдите партийни ядра, на клиентелните форми на гласуване. Това са хора, които отиват да гласуват подтикнати от своите работодатели, които отиват да гласуват с цел запазване на работата си , прехраната си, бизнеса си”, коментира доц. Стойчо Стойчев, политолог.
Съветът към политиците е да използват повече глаголи в речите си и думи като младост, дом и перспеткива.
Агитацията ще се случва повече на терен, а политиците трябва да се съобразят със заобикалящата ги среда.
Според последните проучвания на Евробарометър, в рамките на Съюза над 30% все още се колебаят дали да гласуват. Предизборната кампания приключва в полунощ на 24 май.